Троянски занаятчии спечелиха медали на Балканското изложение в Лондон през 1907 г.

Архивни документи разкриват успехите на троянски майстори и тяхното културно наследство, съхранявано в Музея на занаятите

Снимка © БТА

Представители на Троян са взели участие в Балканското изложение в Лондон през 1907 година, доказано чрез запазени архивни документи и грамоти, съобщава д-р Десислава Вутова от Музея на занаятите в Троян. Това събитие е част от темата на априлския брой на списание „ЛИК“, който е посветен на връзката между България и световните изложения.

Участие на троянски майстори в Балканското изложение

Малкият град Троян е представен на изложението със занаятчии от различни занаяти. Въз основа на архивните материали се предполага, че няколко от тях са спечелили медали за отлична продукция. Сред носителите на награди са майсторът калпакчия Кино П. Табаков, златарят Илия Тотев, както и братята Иван и Марин Доневски от село Орешак.

Открит нов документ в архива на наследниците на Кино Табаков разкрива пълния списък на занаятчиите от Троян, удостоени с медали на изложението. Табаков е преписал този списък от тогавашното околийско управление, като същевременно дава и детайли за начина, по който е получил своята награда.

Според запазения документ, двама занаятчии – Калчо Гайдарски и Димитър Попов – са получили златни медали. Други 14 майстори, сред които и Табаков, са отличени със сребърни медали, а четирима са наградени с бронзови. Работата им обхваща различни професии като златарство, железарство, медникарство и грънчарство.

„От бъдещите изследвания очакваме да получим по-подробна информация за занаятчийските дейности на всеки от майсторите, както и за тяхното значимо участие в изложението в Лондон през 1907 г.“, заявява д-р Вутова.

Два сребърни медала, дарени на Музея на занаятите от наследници на един от майсторите, са изложени и могат да бъдат видени от посетителите в постоянната експозиция на музея.

Исторически контекст на Балканското изложение в Лондон

Балканското изложение, проведено в Лондон през 1907 година, обединява участници от България, Сърбия и Черна Гора. Идеята за него идва от създадения през 1903 г. „Балкански изпълнителен комитет“ в Англия, съставен от представители на британския парламент, журналисти и експерти, които са близко запознати с Балканите и техните политически и икономически проблеми.

Членовете на комитета са мотивирани да създадат изложба, която да промени негативния образ на Балканите, разпространяван в медиите, като привлече общественото внимание към богатата култура и потенциал на региона. Изложението в пространството на Ърлс Корт Лондон е осъществено от търговския синдикат, воден от Имре Киралфи, който е унгарски шоумен, заедно с негови бизнес партньори. Главен изпълнителен директор е Харолд Хартли.

Ключов акцент в изложението е представянето на „селото“ – етнографски комплекс, включващ сръбски и български селски къщи, джамия, мандра и солна мина. Този живописен „балкански пейзаж“ изобразява традиционния бит и занаяти като килимарство, бродерия и тъкачество, които допринасят към живата култура на региона.

Културни измерения и бъдещи перспективи

Съхранените материали и вече направените открития дават ценна информация за занаятчийската традиция на Троян и нейното представяне пред световната публика в началото на XX век. Това не само повишава интереса към местните производители, но и подчертава значението на културното наследство, свързано с българските занаяти.

Музеят на занаятите в Троян продължава да събира и показва артефакти от този период, като по този начин съхранява спомена за успехите и постиженията на местните майстори на международната сцена.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини