Шуменският университет стартира "Macro Clean" за борба с цъфтежа на макроводорасли

Проектът от 18 септември 2024 г. до 17 март 2027 г. с финансиране от 1,5 млн. евро ще разработва методики и използва макроводорасли за торове и биопластмаси

Шуменският университет стартира "Macro Clean" за борба с цъфтежа на макроводорасли
Снимка © БТА

Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ реализира регионален проект, насочен към разработване на методики за почистване, икономическа оценка и пилотно приложение, свързани с цъфтежа на макроводорасли в Черно море. Това съобщи проф. д-р Милена Стоянова, преподавател в университета, която уточни, че проектът е част от програмата на Европейския съюз „Интеррег next Черноморски басейн 2021-2027“.

Проект "Macro Clean" и неговото изпълнение

Името на проекта е „Macro Clean“ и по него Шуменският университет работи вече осми месец. Продължителността на инициативата е от 18 септември 2024 г. до 17 март 2027 г. Финансирането на проекта възлиза на около 1,5 милиона евро, което представлява почти максималния размер, отпускан за подобен тип инициативи в рамките на програмата. Водещ партньор по проекта е Факултетът по рибарство на Синопския университет в Турция.

Освен Шуменския университет, в проекта участват и други институции, сред които Съюзът на общините „Мармара“ в Турция, както и Държавният университет „Шота Руставели“ в Батуми, Грузия. Партньорството между тези организации цели да обедини научни, общински и правителствени усилия в борбата с проблема по Черно море.

Цели и методи на проекта

Проектът адресира проблема с еутрофикацията и цъфтежа на макроводораслите, който се дължи на замърсявания от сушата и изменения в морската екосистема. Целта е да се разработи цялостна методология за изследване на тези водорасли, която включва събиране, лабораторна обработка и използване на макроводорасли за производство на тор в твърдо състояние. Този тор ще се използва за наторяване на растения, като в рамките на проекта вече е изградена оранжерия в Шуменския университет.

В оранжерията се отглеждат марули и ягоди, за да се проучи влиянието на тор от макроводорасли върху растежа им. Освен това университетът се оборудва със специализирана лабораторна техника, която ще остане за бъдещи научни изследвания и след приключването на проекта.

Очаквани резултати и бъдещи планове

Според проф. Стоянова, проектът цели също така да разработи планове за оценка на техническата, финансовата, икономическата и социалната жизнеспособност на пилотните инициативи, които ще използват макроводорасли, особено в производството на торове и биопластмаси. Партньорите от Съюза на общините „Мармара“ ще се фокусират върху разработването и изследването на биопластмасите.

Планирани са още доклади по методология и технологии, както и научна конференция в Истанбул, Турция, където ще бъдат представени резултатите от проекта. Университетът има за цел да осигури обучение и наставничество на избрани предприемачи и стартиращи компании, което ще подпомогне развитието на бизнеси и продукти в сектора на макроводораслите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини