Стоян Господинов разкри защо добруджанският фолклор впечатлява Япония
Директорът на културния институт в Добрич сподели за дългогодишното сътрудничество с японски ансамбъл и уникалния танцов стил

Българският фолклор, и по-специално този от Добруджа, предизвиква силен интерес в Япония, сподели Стоян Господинов, директор на Общински културен институт „Добрич“ и главен художествен ръководител на Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“ (ПФА). Той гостува в Националния пресклуб на БТА в Добрич, представяйки специалния априлски брой на списание ЛИК, посветен на темата „България и световните изложения“.
Запознанството с японските любители на българския фолклор
Стоян Господинов разказа за първата си среща през 1981 година с японците Ириса Наото и Широ Ишизака, присъствали на концерт на ПФА „Добруджа“ в Кюстендил. След събитието те поискали лична среща с художествения ръководител, тъй като били впечатлени от специфичния танцов стил, характерен за Добруджа. „Японците танцуват техните танци леко приседнали надолу, което съвпада с нашата характерна особеност – добруджанецът е свързан със земята и се движи приседнал от колене и кръст“, разказа Господинов.
Оттогава японските гости проявили неизменен интерес към добруджанския фолклор и желаели да изучават и пресъздават тези танци в Япония. Благодарение на тази среща се родила идеята за създаването на японски ансамбъл „Кога“, който да работи по добруджанските танци. „Всяка година те идваха и водеха със себе си много групи, които проявяваха голямо любопитство за произхода на движенията и музиката“, допълни художественият ръководител.
Продължаващо културно сътрудничество и уважаемо приятелство
Стоян Господинов подчерта, че приятелството и взаимната симбиоза между японците и ансамбъл „Добруджа“ продължават и до днес. Той е бил канен многократно на семинари, фестивали и концерти в Япония. „Японците са изключително усърдни в изучаването на добруджанските танци – не повтарят повече от три пъти, след което се съсредоточават и търсят детайлите, за да го направят перфекто. Те танцуват наравно с нас и са участвали в наши концерти“, сподели Господинов.
Добруджа – регион с богат фолклор, достоен за международна сцена
При въпрос за това как Добричкият регион може да бъде представен пред света, Господинов заяви с гордост, че това е именно добруджанският фолклор. Той уточни, че българските танци, песни и музика са изключително харесвани, не само в Япония, и изрази увереност, че могат да се покажат на високо ниво на международната сцена. „Спокойно можем да представим фолклора си в Япония и да излезем с достойно и качествено изпълнение“, завърши директорът на културния институт.