Сливенският митрополит Арсений подкрепи въвеждането на "Религия и добродетели" на 24 май
На Деня на светите братя Кирил и Методий митрополит Арсений отслужи молебен и призова за задължително изучаване на религия в училище

Днес в бургаския храм „Св. св. Кирил и Методий“ Сливенският митрополит Арсений отслужи молебен в подкрепа на въвеждането на предмета „Религия и добродетели“ в българското училище. Събитието се състоя на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, които са покровители на славянската писменост и духовност.
Молитва за духовно израстване и апел за задължително изучаване на религия
Владиката призова за съвместни усилия с цел въвеждане на задължителен предмет по религия, който да подпомогне изграждането на младото поколение като личности с високи морални качества. „Искаме нашите деца, които са бъдещето на страната ни, да се изградят като личности“, подчерта митрополит Арсений в своята проповед.
Той добави, че религиозното образование ще помогне на децата да развият качества като честност, почтеност, отговорност, любов и състрадание – черти, които всеки християнин трябва да носи.
В словото си митрополитът обърна внимание на необходимостта от възпитание в християнски ценности, защото по думите му в момента те се пренебрегват, което води до социални проблеми. „Ако се учеше религия и децата познаваха Божите заповеди, нямаше да стигнем до случаи, в които едно дете убива друго“, каза Арсений.
Презрение към българския език и нужда от духовно възпитание
Освен за религията, владиката коментира и езиковия въпрос. Той отбеляза, че все по-често се наблюдава пренебрежително отношение към българския език в полза на чуждите езици и латиницата. „Чатим си на латиница, защото е модерно, и забравихме да пишем грамотно. Българските деца вече изучават западни езици преди да са научили българската азбука и майчиния си език“, посочи Арсений.
Присъстващи и обществен отзвук
На молебена присъстваха областният управител на Бургас Владимир Крумов, кметът на Общината Димитър Николов, заместник-кметове, родители, учители и граждани. Сред гостите бе и Стоян Карагьозов, баща на четири деца, който сподели, че редовно ги води на църква, защото вярва в силата на религиозното възпитание.
Преход към образователната политика
Само преди четири дни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи концепцията за въвеждане на предмет, обхващащ добродетели и религии в българските училища. По темата вече се проведе мащабна дискусия на 24 април в Националния дворец на културата, на която бяха обсъдени възможностите за развитие на обучението по религия и добродетели. Във форума участваха представители от най-високо ниво – министър Вълчев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители и родители.
Значението на религиозното образование в съвременното общество
Инициативата за въвеждане на предмета „Религия и добродетели“ цели да подготви младите хора за морални и духовни предизвикателства, като същевременно ги свърже с културното и езиково наследство на България. Акцентът върху духовното израстване и ролята на религията в обществото напомня за важността на запазване на традициите и нравствените устои в бързо променящия се свят.