Робот-асистирана операция на рак на гърдата бе извършена в УМБАЛ Плевен
Проф. д-р Добромир Димитров и екип използваха системата Da Vinci X за съхраняваща мастектомия и реконструкция с имплант

В Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Д-р Георги Странски“ в Плевен бе извършена робот-асистирана операция на рак на млечната жлеза със системата Da Vinci X, съобщиха от лечебното заведение. Тази интервенция отбелязва значителен напредък в развитието на роботизираната онкохирургия в страната и региона.
Детайли за операцията и екипа
Операцията беше извършена от проф. д-р Добромир Димитров, началник на Клиниката по онкологична хирургия и ректор на Медицинския университет в Плевен, съвместно с доц. д-р Мартин Караманлиев. В процеса на интервенцията консултанти бяха проф. д-р Ташко Делийски и д-р Чавдар Бъчваров от болница „Д-р Тота Венкова“ в Габрово. Ръководител на анестезиологичния екип бе д-р Славина Йоханова.
Екипът извърши съхраняваща зърното мастектомия с реконструкция и поставяне на имплант в рамките на операцията. Направен бе малък разрез с дължина около 5 сантиметра, използвайки система за еднопортова хирургия.
Пациентката е на 38 години, в добро общо състояние, без усложнения. Тя се възстановява бързо и бе изписана на втория следоперативен ден, допълниха от болницата.
Значението на роботизираната хирургия при рак на гърдата
Съхраняването на зърното и запазването на чувствителността след мастектомия са възможни благодарение на прецизността, която предлага роботизираната хирургия. Тази технология значително подобрява както онкологичния, така и естетичния резултат от операцията. „Това е бъдещето на лечението на рак на гърдата – по-малко инвазивно, по-прецизно и с фокус върху качеството на живот на пациента“, коментира проф. д-р Димитров.
В момента в Европа три екипа развиват подобна робот-асистирана хирургия при рак на млечната жлеза, посочват от плевенската болница.
Подкрепа и развитие на Центъра за компетентност
Високотехнологичното оборудване и дейността на екипа се реализират с подкрепата на Центъра за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия „Леонардо да Винчи“ към Медицинския университет в Плевен.
Висшето училище в момента работи по втората фаза на проект за развитие и надграждане на този Център. Финансирането идва по Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (2021–2027 г.) на Европейския съюз.
По първата фаза на проекта бе закупен единственият в страната апарат за вакуумаспирационни биопсии на формации в гърдата, както информира Българската телеграфна агенция (БТА).