Регионалната библиотека в Смолян представя изложба за българското книгоиздаване

Експозицията включва редки издания, цензура по времето на социализма и съвременни технологии, като част от програмата за 24 май

Регионалната библиотека в Смолян представя изложба за българското книгоиздаване
Снимка © Кореспондент на БТА в Смолян Христина Георгиева

Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян представя изложба, посветена на началото на книгопечатането и организираното книгоиздаване в България. Експозицията е част от програмата по повод 24 май и включва редки издания, учебници от 19-и и 20-и век, както и „арестувани“ книги и автори от времето на социалистическата цензура.

Исторически преглед на българското книгоиздаване

Изложбата показва важността на книгата и знанието за българите през различни исторически периоди. Сред експонатите са издания на издателствата на Хр. Г. Данов, Тодор Чипев и фамилията Юрукови, които са оставили траен отпечатък в историята на българската литература. Тодор Чипев е имал най-голямата книжарница в София в началото на 20-и век, разположена на пет етажа и служила като литературен център, където са се събирали авторите от кръга „Мисъл“.

Цвета Станишева от Регионалната библиотека подчертава, че винаги българите са се стремели към знанието и книгата. "Много известни личности в страната са били свързани с книгоиздаването и книготърговията," добавя тя.

Книги и цензура по време на социализма

Част от изложбата разглежда и периода на социализма, когато частните издателства са национализирани. В тези години книгите са излизали в големи тиражи, а семействата са притежавали богати библиотеки. "Днес, за съжаление, много домове са без книги," отбелязва Станишева. Впечатляващ е и фактът, че по това време някои автори и техните творби са били цензурирани и „арестувани“. Сред показаните са издания на Талев, Димитър Димов, Радой Ралин и Фани Попова–Мутафова.

Библиотекарката отбелязва, че докато по време на социализма книгите са били ценност, в съвремието има забравени книги и автори, които са „потънали в прахта“, но с времето някой винаги успява да ги открие и върне към живот.

Съчетание между традицията и съвременните технологии

В изложбата са включени и по-съвременни издания, като учебник по вероучение от 1943 г., който препраща към актуалните дискусии за мястото на религията в образованието. Това представяне подчертава важността на различните теми, застъпени в книгоиздаването през годините.

За съвременните читатели, особено младите, Цвета Станишева дава следния съвет: „Във време на аудиокниги и електронни четци всеки може да избере между хартиена или дигитална книга, но е важно да не се забравя радостта от самото четене.“

Според нея прогнозите, че дигиталният формат ще замени напълно печатната книга, едва ли ще се сбъднат, защото „докосването и общуването с книгата са различни, когато тя се държи в ръка“.

Значение на изложбата в съвременния контекст

Експозицията в Регионалната библиотека в Смолян припомня за богатото историческо наследство на българския книгоиздавачески сектор и стимулира интереса на младите поколения към четенето и книгата като културна ценност. Тя се явява мост между миналото и настоящето, между хартиения и дигиталния свят, показвайки, че същината на книгата остава непреходна.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини