Разходите за абитуриентските балове в Плевенско варират от 1000 до 10 000 лв.

Балните вечери започнаха на 23 май и ще продължат до 30 май с различни традиции и инициативи в региона.

Разходите за абитуриентските балове в Плевенско варират от 1000 до 10 000 лв.
Снимка © Кореспондент на БТА в Плевен Юрий Конов

Разходите за абитуриентските балове в Плевенско тази година започват от минимална сума от 1000 лв. на ученик, като няма определена горна граница, показват данни и мнения на близки и родители на зрелостници, цитирани от БТА. Организацията на празничните вечери се различава според училището и избора на родители и ученици, като цените на кувертите и допълнителните разходи варират значително.

Разнообразие в подготовката и разходите

Виктория Дойчева, абитуриентка от Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Плевен, описва балната вечер като „голямо вълнение и приключение“. Тя неотдавна е завършила подготовката за празничната вечер, която ѝ е отнела около месец. Виктория планира да продължи образованието си в Медицинския университет в Плевен.

Майката ѝ, Йоанна Стойкова, коментира, че за нея като родител балът е съпроводен с тръпка, емоция и притеснение за бъдещето на младите хора. Според нея разходът от 1000 лв. е най-скромният възможен вариант, който включва и куверт от 100 лв. в една от залите за тържества.

Други семейства споделят различни истории. Например Ивелина Чернева, майка на дванадесетокласник, посочва, че са закупили всичко от Плевен за около 1000 лв., а подготовката е отнела около три месеца.

За учениците от Професионалната гимназия по електроника и химични технологии „Проф. Асен Златаров“ семейните разходи достигат около 10 000 лв., включително прощална вечер с куверт от 85 лв. и предстоящ бал със средни цени от 119 лв. за ученици и 99 лв. за учители.

Абитуриенти и традиции в Плевен и региона

Абитуриентските балове в Плевен започнаха на 23 май и ще продължат до 29 май. По традиция младежите, заедно с близките и приятелите си, се събират на централния площад „Възраждане“ за фотосесии пред фонтани и емблематични сгради в града. Включително Средно училище „Иван Вазов“ реализира дефиле от театъра до централния площад.

Облеклата на абитуриентите са много разнообразни и често един бал включва пристигане със скъпи автомобили или дори музикални съпроводи от духови оркестри. Някои училища избират за отбелязването на баловете си зали за тържества, различни от традиционните ресторанти.

По данни на Регионалното управление на образованието в община Плевен тази година завършват 1158 дванадесетокласници.

В Червен бряг баловете традиционно започват на площада пред сградата на Общината, след което абитуриентите се отправят към ресторанта в местния най-голям хотел.

Нина Коцева, майка на випускник, споделя, че са се справили с покупката на костюма много лесно, купувайки го за един ден в Турция, като разходите са около 1000 лв. Тя посочва, че в България подготовката би била по-скъпа и по-трудна. Средната цена за бала според нея е около 2000 лв. Кувертите тръгват от 120 лв., но цената на празненството се увеличава с добавки за водещ, украса и учителски гости, стигайки до около 200 лв. на човек.

Специални инициативи и предстоящи събития

Директорът на Професионалната гимназия по селско стопанство „Проф. Иван Иванов“ в Долни Дъбник обяви, че техните абитуриенти ще засадят дърво в двора на училището с послание към следващите випуски, което е символ на завършването и новото начало. Тържествената вечер за тях ще се състои на 30 май в плевенски ресторант, където кувертът е определен на 70 лв.

Пенка Мончева, класен ръководител в Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“, описва ролята си като сложна, но приятна и отговорна. Тя характеризира учениците си като разностранни, интересни и мечтатели, пожелавайки им да бъдат и борбени в живота.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent