Радан Кънев критикува президента Радев за референдума за еврото
Евродепутатът определя инициативата като политически ход, неподкрепен от експертите на Радев и риск за европейското членство на България

Евродепутатът Радан Кънев от ЕНП/ДБ коментира предложенията на президента Румен Радев за провеждане на референдум относно въвеждането на еврото у нас. Според него инициативата е политически ход с цел натрупване на актив за бъдещо лидерство, което според Кънев не отговаря на настоящата роля на държавния глава. Изказването му беше направено пред журналисти в Перник.
Реакция на президента и неговия екип
Радан Кънев подчерта, че решението на президента не е случайно и го определи като "тежък удар" върху европейското членство на България. Особено той акцентира на факта, че двама от дългогодишните съветници на Радев – по правните въпроси и по икономическите въпроси, са реагирали отрицателно на предложението. Съветникът по правните въпроси е подал оставка, а икономическият съветник Атанас Пеканов, бивш вицепремиер, публично се е разграничил на икономически основания. Така, според Кънев, президентът не разполага с подкрепата на най-близките си експертни екипи и предприема действия в противоречие с техните съвети.
Европейския контекст и историческа ретроспекция
Евродепутатът подчерта, че България е поела ангажимент чрез договора с Европейския съюз да се присъедини към еврозоната, като влизането в чакалнята (т.нар. ERM II) задължава страната ни да се стреми към въвеждането на еврото според своята готовност, а не по собствено усмотрение. Той припомни решения на Конституционния съд, които потвърждават този подход.
Кънев също направи историческо сравнение със ситуацията от 1997 година, когато страната е изборила валутния борд, обвързвайки българския лев с германската марка след тежка хиперинфлация. Тогава това е било решително политическо решение, което е ориентирало България към членството в ЕС и евентуално участие в еврозоната. "Нито едно българско правителство не е отклонявало курса през последните 30 години", отбеляза Кънев.
Политически и геополитически измерения на кампанията
Според евродепутата, негативната кампания срещу членството ни в еврозоната има и външни корени, включително консултации, и той намекна за влияние от страна на Москва. Въпреки това Кънев призова българските управляващи да запазят достойнство и да не поддават на провокации.
Особено критични са били изказванията на президента около 9 май – Деня на Европа, когато той е критикувал единната подкрепа на ЕС за Украйна. Кънев изтъкна, че по този начин Радев се позиционира близо до политически кръгове, които искат излизане на България от съюза, и по този начин поставя под въпрос европейското членство на страната.
Той също обърна внимание на предстоящото гласуване в парламента, с допълнителна загриженост за ролята на групировката около Делян Пеевски, чиято роля Кънев оцени като "разрушителна за единството на ЕС". Евродепутатът открои, че евродепутатите, близки до Пеевски, са се откъснали от евроатлантическия консенсус от предишни мандати.
Участие в политическа академия и финални коментари
Радан Кънев беше в Перник като лектор по покана на политическа академия "Атанас Буров". Там той е участвал в обучителни сесии, свързани с политически теми и актуални събития в страната.