Работи се за вписването на "Побити камъни" като обект на ЮНЕСКО

Национална комисия преразглежда статута на "Побити камъни" с цел по-сериозна защита и разширяване на световното наследство

Работи се за вписването на "Побити камъни" като обект на ЮНЕСКО
Снимка © Красимир Кръстев, БТА

Работи се по процедура за кандидатстване на природния феномен „Побити камъни“ за вписване като обект в списъка на ЮНЕСКО за световно природно и културно наследство. Това съобщи за БТА д-р Владимир Славчев, главен асистент в отдел „Археология“ на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна.

Междуведомствена комисия и преоценка на статута на обекта

Сформирана е национална междуведомствена комисия, която има за задача да преразгледа статута на „Побити камъни“. В момента обектът се намира в индикативния списък на ЮНЕСКО като природна забележителност. Целта е да бъде преместен в категория археологически паметник и така да получи по-сериозна защита, обясни д-р Славчев.

От историческия музей са подали заявление за теренно издирване, чиято цел е да установи и документира актуалното състояние на археологическите находища на територията на феномена. След приключване на тази дейност ще се предприемат следващите административни стъпки за разширяване на списъка на ЮНЕСКО и включване на „Побити камъни“ в него. Управлението и координацията на процедурите са задължение на Министерството на културата на България.

Оценка и перспективи за включване в световното наследство

Според археолога няма пречки разширяването на националния индикативен списък да бъде осъществено. След това обаче предстои избор на конкретни паметници, които ще бъдат предложени и разгледани от общото събрание на ЮНЕСКО. Този орган ще прецени доколко автентичността на обекта е запазена и дали неговото значение отговаря на международните критерии за световно наследство. Продължителността на цялостната комплексна оценка варира и зависи от конкретните характеристики на обекта.

Археологически и природни особености на „Побити камъни“

На територията на „Побити камъни“ са открити единствените в България следи от живот на човека през мезолита (Среднокаменната епоха, X – VII хилядолетие пр.Хр.). Открити са множество находища на микролити, представляващи кремъчни изделия, които сочат, че ловни групи са обитавали района сезонно по време на ловни експедиции, поясни д-р Славчев.

Природният феномен е разположен около Белославското езеро – на север и юг от него. Той представлява разкритите участъци от еоценски пясъци, в които са разположени изправени каменни колони. Тези колони са разпределени в седем големи и няколко по-малки зони, като най-известна е групата „Център-юг“, намираща се на 18 км западно от Варна. Там има около 300 колони с височина до 6 метра.

Произходът на каменните колони е обект на множество научни хипотези. Основните версии разглеждат както неорганичен, така и органичен произход на монолитите.

Защита и статус на природната забележителност

Най-значимите групи от „Побити камъни“, включително „Център-юг“, „Белослав-запад“ и „Слънчево-югоизток“, са сред най-старите защитени територии в България, с първоначална защита още от 1938 г. В последствие са установени общо 14 защитени групи с обща площ 253,3 хектара.

През 2002 г. природната забележителност е прекатегоризирана в защитена местност със специална заповед на министъра на околната среда и водите. „Побити камъни“ е част от екологичната мрежа „Натура 2000“. Обявяването цели опазване на най-големите вътрешни пясъчни хабитати в страната, които са дом на специфична флора, растителност и животински свят.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent