Проф. Христо Христов подписа меморандум за побратимяване с арменския град Арташат

Ново партньорство между Шумен и Арташат базирано на културна и историческа близост с акцент върху култура, туризъм и образование

Проф. Христо Христов подписа меморандум за побратимяване с арменския град Арташат
Снимка © БТА

Кметът на Шумен проф. Христо Христов и градоначалникът на арменския град Арташат Карлен Мкрчян подписаха меморандум за намерение за побратимяване, с което поставят начало на официално сътрудничество между двата града. Споразумението беше подписано в сградата на шуменската общинска администрация, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.

Партньорство, основано на културна и историческа близост

„Слагаме начало на добро сътрудничество, базирано на близостта на нашите култури и народи – Армения като първата християнска държава и Шуменският регион, от който започва историята на България и нейният Златен век на възход в култура и книжовност“, заяви проф. Христо Христов при срещата си с кмета на Арташат Карлен Мкрчян. Той допълни, че арменската общност в Шумен заслужава да има възможност за по-тясно сътрудничество.

В делегацията от Арташат, която присъства на подписването на меморандума, бяха Зарех Хакобжанян – ръководител на отдел „Програми за развитие, туризъм, търговски услуги и реклама“, асистентът на кмета Мхер Геворгян и генералният секретар на щаба на Араратския марзпет Артур Мкрчян.

Сфери на бъдещо сътрудничество и ангажименти

По време на срещата кметът на Арташат покани проф. Христов за ответна визита и изрази надежда за обмен на опит и сътрудничество в областта на културата, туризма и управленските практики. Христо Христов пое ангажимент да представи докладна записка пред Общинския съвет на Шумен на следващото заседание през юни, като покани и арменската общност да се включи активно в този процес.

В меморандума страните очертаха възможности за съвместна работа в сфери като култура, образование, младежки дейности, спорт, туризъм, бизнес, екология и местно самоуправление. Тези намерения се основават на дългогодишните исторически и културни връзки между България и Армения, както и на активната арменска диаспора в Шумен.

Високообразователно и общностно участие

На подписването присъстваха представители на арменската общност в Шумен, както и доц. д-р Ирина Иванова – заместник-ректор по научноизследователска и международна дейност на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Тя подчерта интереса на висшето учебно заведение към студентите от Армения, който бе потвърден и от Карлен Мкрчян като взаимно изразен.

Представителите на арменската общност в града – Гарабед Гарабедян и Жан Сентракян – отбелязаха, че в Шумен живее около 200-членно, но сплотено и активно арменско население. Те подчертаха значението на Арменската църква и традициите, които съхраняват.

Програмата на делегацията и побратимените градове на Шумен

Делегацията от Арташат ще посети културни и исторически забележителности из общината. В деня на подписването гостите ще присъстват на церемонията по връчване на наградите „Награда на Шумен за образование и наука“ за 2024 година и ще вземат участие в празничното шествие за 24 май.

Община Шумен вече е побратимена с няколко града, сред които Дебрецен (Унгария), Херсон (Украйна), Подолск (Русия), Браила (Румъния), Джънджоу (Китай) и Тернопил (Украйна), посочиха от общинския пресцентър.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent