Проф. дин Казимир Попконстантинов получи "Доктор хонорис кауза" и "Ключа на Созопол"

Археологът бе отличен на остров Св. Иван за откритието на реликвария с мощите на Св. Йоан Кръстител от 2010 г.

Проф. дин Казимир Попконстантинов получи "Доктор хонорис кауза" и "Ключа на Созопол"
Снимка © Кореспондент на БТА в Бургас Мая Стефанова

Археологът проф. дин Казимир Попконстантинов беше удостоен с почетната титла „Доктор хонорис кауза“ от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) и стана първият носител на почетния знак на Созопол – „Ключа на Созопол“. Тържествената церемония се проведе на остров Св. Иван, на мястото, където археологът преди повече от десетилетие направи едно от най-значимите си открития – реликварий с частица от мощите на Св. Йоан Кръстител.

Почести на остров Св. Иван – съкровището на Созопол

Наградата „Ключа на Созопол“ бе връчена на проф. Попконстантинов лично от кмета на Созопол Тихомир Янакиев и председателя на Общински съвет Созопол Станимир Андонов. Церемонията се състоя сред останките на средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ на острова, който е мястото на историческото откритие от 2010 г. В този реликварий са съхранени частици от мощите на Св. Йоан Кръстител, което придава изключителна духовна и културна стойност на находката.

По време на събитието Сливенският митрополит Арсений изрази своята благодарност към делото на професора и обяви, че на 29 август – денят, в който се чества отсичането на главата на Св. Йоан Кръстител, на острова ще бъде отслужена света литургия. Тази литургия ще е историческа, тъй като за първи път от 1629 година насам, когато манастирът е разрушен от турската армия, в манастирските останки на острова няма да се възстанови църковно служение.

Отличия и бъдещи инициативи

В знак на признателност, проф. Попконстантинов беше поканен лично от митрополит Арсений да присъства на литургията и беше информиран, че ще бъде удостоен с най-високото отличие на Сливенска митрополия – Ордена на Св. Димитър I степен.

Титлата „Доктор хонорис кауза“ бе връчена на археолога в присъствието на академичното ръководство на УниБИТ от ректора проф. Ирена Петева и председателя на Съвета на настоятелите проф. Стоян Денчев. Проф. Денчев изтъкна, че „науката няма граница, но учените имат родина“ и подчерта българския произход на проф. Попконстантинов.

В словото си той обяви също планове за инициатива по излагане на светите мощи на Св. Йоан Кръстител във Ватикана, което би позволило на целия католически свят да се поклонят пред тях. Тази инициатива ще бъде реализирана след допитване и съгласие от страна на Сливенска митрополия и община Созопол, като ключово е било съгласието на митрополит Арсений.

Научни изследвания и значението на откритието

В благодарствената си реч проф. Попконстантинов се върна към 29 юни 2010 г., когато открива легендарната кутия с мощите, която е била отворена със заповед на тогавашния министър на културата Вежди Рашидов в присъствието на експертна комисия.

Професорът сподели, че през 2016 г. е посетил Копенхаген за допълнителни научни анализи, които потвърждават, че вътре се съдържа частица от мощ, принадлежаща на мъж на възраст между 30-35 години, живял между 75 г. пр. Хр. и 50 г. сл. Хр., на рибна диета.

Духовното значение на откритието

Сливенският митрополит Арсений отдаде почит на проф. Попконстантинов, определяйки го като „достоен българин и предано чедо на Светата църква“, избран от Бога, за да прослави Него чрез светците. Владиката отбеляза, че чрез това велико откритие – свързано със светеца, който се е докоснал до Спасителя в реката Йордан, професорът прославя Бога и неговите светии.

Св. Йоан Кръстител бива определен от митрополита като образец за монашествуващите, първият монах, който призовава народа към покаяние. Това придава още по-голяма духовна стойност на значимата находка на проф. Попконстантинов и усилията му в археологията и българската културна история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent