Проф. Цветан Недялков набляга на българския фолклор в съвременната музика
Фюжън квартетът The Teachers Project ще представи нови композиции с елементи на български фолклор и различни музикални стилове на фестивала Jam on the river

Китаристът и преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Цветан Недялков подчерта важността на формирането на музикална идентичност чрез местния фолклор и интонационната среда. Повод за изказването му е предстоящо участие на фюжън квартета Koychev & Nedyalkov – The Teachers Project на международния музикален фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево на 2 август.
Музикална идентичност и фюжън стил
По време на фестивала, който за втора поредна година има подкрепата на Българската телеграфна агенция (БТА), квартетът, воден от проф. Недялков и китариста Веселин Койчев, ще представи както познати композиции от албума си, така и нови парчета с елементи на български фолклор, джаз, блус и фламенко. Заедно с тях на сцената ще излязат младите музиканти Александър Леков (бас китара) и Кристиан Желев (барабани).
Проф. Недялков свързва концертната дейност на The Teachers Project с технологиите и отражението на съвременното музикално изкуство. Той акцентира върху факта, че музиката и корените на джаза идват от различна географска и културна среда, затова българския фолклор и уникалната интонационна среда допринасят за оригиналност и интерес към изпълненията им.
Фестивалът и обучението на новото поколение музиканти
Професор Недялков отбеляза, че фестивалът Jam on the river се отличава с многообразие на стилове, включително класически симфонични изпълнения, което допринася за широката музикална палитра и обучение на младите музиканти. Той отбеляза и съвместен концерт на Националния академичен биг бенд с The Duke Ellington Orchestra, в който взеха участие негови студенти от катедра „Поп и джаз изкуство“.
„Това е тяхната музика, идва от тях. Винаги гледаме към тях, за да се доближим и да направим своята идентичност“, каза Недялков. Той припомни значението на това да се съчетаят различни стилове, за да се развие нов и автентичен музикален език – идея, подкрепена още от композитора Милчо Левиев.
Предизвикателствата пред младите музиканти днес
Китаристът и педагог сподели, че работата с млади музиканти е изключително интересна и развиваща. Той посочи, че във всяко поколение има талантливи ученици, а много от бившите му студенти вече са професионални музиканти. По думите му за успех е от ключово значение съчетанието между професионални умения и личностни качества като дисциплина, точност и умение за общуване.
„Личностните качества са 50 процента от успеха на един музикант“, заяви проф. Недялков и отбеляза, че в днешно време конкуренцията е значително по-голяма, отколкото в миналото, а появата на изкуствения интелект добавя нови предизвикателства.
Той подчерта, че музикантската професия изисква постоянен труд и самоподготовка. „Музиката е прекалено трудна наука и изкуство, за да се остави на случайността“, каза преподавателят. Според него не е изненадващо, че все повече родители се колебаят дали да насърчават децата си да проправят път в музиката, тъй като тя изисква постоянни усилия и посвещение през целия живот.
Уникалността като ключ към бъдещето
За край, проф. Недялков изтъкна, че възприемането на българския фолклор и интонационната среда като основа за съвременна музика е начинът да се изградят уникалност и автентичност. По думите му, именно чрез това различие музикантите могат да се отличат на международната сцена и да създадат музика, носеща дълбока емоция и жив пламък у слушателите.