Правителството осигури близо 2 млн. лв. за важни археологически обекти

Финансирането ще подпомогне изследванията и туризма на Трапезица, Никополис ад Иструм и други национални паметници

Правителството осигури близо 2 млн. лв. за важни археологически обекти
Снимка © Кореспондент на БТА във Велико Търново Марина Петрова

Правителството отпусна близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация на седем национално значими обекта в България, сред които Трапезица във Велико Търново и Никополис ад Иструм край Никюп. Тази допълнителна финансова подкрепа ще позволи по-дългосрочно планиране на разкопките и ще подобри както научната дейност, така и туристическия интерес към местата, съобщи археологът и директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново д-р Иван Църов.

Стратегически значими проучвания за българската археология

Д-р Иван Църов коментира, че борбата за финансиране на археологическите проучвания продължава от април, като въпросът е бил затруднен вследствие на липса на средства. Отпуснатите средства ще допринесат значително за развитието на изследванията, особено на римския обект Никополис ад Иструм, който е и учебна база за студентовете по антична археология във Великотърновския университет.

„Това е изключително важен и знаков римски обект, който ще продължи да служи за образование и популяризация на античната култура“, заяви д-р Църов. Той посочи още, че наскоро Община Велико Търново е подобрила пътната инфраструктура до античния град, което се очаква да увеличи интереса на посетителите. В момента около 10 000 души годишно посещават селището, а с новите инвестиции се надява броят им да се удвои.

Освен това планирано е да започне проучване на съседни инсули на форума, тъй като през последните 20-25 години усилията са били насочени предимно към форумния комплекс.

Преодоляване на проблемите с финансирането и стимулиране на посещаемостта

Според д-р Църов, преди проектите понякога не са били одобрявани за финансиране, което е забавяло развитието на проучванията. Сега, при предоставяне на целевите средства, изследванията ще могат да се планират в по-дългосрочен план, както от научна, така и от посетителска гледна точка.

„Хората искат да видят как се провеждат разкопките, а експонираните нови сектори ще позволят на посетителите да се запознаят по-добре с основите на съвременната християнска цивилизация“, обясни археологът.

Трапезица и други средновековни квартали

Историческият хълм и архитектурно-музеен резерват „Трапезица“ се управлява от Регионалния исторически музей във Велико Търново и се разкопава от екипи на Националния археологически институт с музей при БАН. Д-р Църов отбеляза, че посетителският интерес към този обект е недостатъчен, като основните причини са неудобният достъп и малкото консервирани и реставрирани участъци на самия хълм.

Трапезица е един от важните средновековни квартали на стария Търновград, за който трябва да се отдели повече внимание, защото предоставя допълнителна информация за българската столица. Според директора на музея, старият град не се е ограничавал само до хълма Царевец, а включва също кварталите Трапезица, Девинград (Момина крепост) и Нов град, разположени в подножието на основната крепост и покрай реката Янтра.

Допълнителни археологически инициативи и очаквани проучвания

Д-р Църов съобщи още, че проф. Хитко Вачев и колегата му Илиян Петракиев за втора поредна година провеждат проучвания на манастира на св. Теодосий Търновски в местността Шушманец край село Самоводене. Разкопки се очаква да бъдат подновени и във Френкхисар.

В случай че бъдат осигурени средства, археолозите Недко Еленски и Калин Чакъров планират съответно да продължат изследванията си в праисторическото селище Смърдеш край Джулюница и да направят геофизично проучване извън крепостните стени на Никополис ад Иструм. Също така през август Александър Чохаджиев вероятно ще продължи работата си в Петко Каравелово, като за тази цел вече има осигурено финансиране.

Археология и културно наследство във Велико Търново

През май във Велико Търново бе представена изложбата „Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“, включваща артефакти на възраст осем хилядолетия, което подчертава богатството и разнообразието на културното наследство в региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent