Пловдивската духовна академия "Св. св. Кирил и Методий" отбеляза патронния си празник

Пловдивският митрополит Николай възглави литургията и подчерта ролята на светите братя за българската вяра и писменост.

Снимка © БТА

Православната духовна семинария и академия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив отбеляза своя патронен празник с архиерейска света литургия, възглавена от Пловдивския митрополит Николай. Той подчерта значението на светите равноапостоли Кирил и Методий за просветлението на българския народ и напомни за тяхното непреходно дело, което и до днес осветлява духовния път на православието в България.

Патроните на Българската писменост и вяра

В своята проповед митрополит Николай припомни, че последните слова на Христос към апостолите са били „идете и научете всички народи“. Светите Кирил и Методий изпълнили именно тази мисия, създавайки глаголицата, която да позволи на българите да четат и разбират свещеното писание. Тази година се отбелязват 1170 години от сътворяването на азбуката, която заимства и превежда духовните послания на народа.

„Може да сме малка държава и измъчен народ, но притежаваме скъпоценното съкровище на светата православна вяра“, посочи още митрополитът. Той подчерта, че духовната семинария и академия подготвят бъдещите пастири и национални учители, които ще пазят и развиват българския възрожденски дух.

Образование и възпитание срещу предизвикателствата на съвремието

Ректорът на академията д-р Добромир Костов изтъкна важната роля на учебното заведение като средище на духовни ценности, култура и знание. Той посочи, че в момент, когато материалните притежания изместват духовното, а младите са изложени на рисковете на съвременния свят — тютюнопушене, наркотици, агресия и интернет зависимост, академията се стреми да даде ясна позиция и възпитание, които да изградят устойчиви личности.

„Всекидневно обясняваме, че тези пороци са отрова за обществото“, коментира ректорът, подчертавайки приноса на академията за формирането на здрава морална основа у младото поколение.

Историческо възраждане на почитането на светите братя в Пловдив

От духовната академия припомниха, че след векове на забрава през Османското робство, светите равноапостоли Кирил и Методий отново започват да се почитат в Пловдив. През 1850 година с откриването на местното епархийско училище по предложение на Найден Геров светите братя стават негови покровители.

Само няколко години по-късно, през 1856 година, техният празник се прераства от патронно честване на училището в събитие, обединяващо цялото българско население на Пловдив и училищата в града. Това историческо събитие превръща Пловдив в духовна столица на България и поставя основите на организираното културно и духовно възраждане на българския народ.

Значението на духовното наследство за бъдещите поколения

Честването на патронния празник на семинарията е символ на връзката между миналото и настоящето, призивайки обществото да съхрани богатото духовно и културно наследство, създадено от светите Кирил и Методий. Академията продължава да бъде надежден стожер в образованието и възпитанието, насочено към формирането на личности, които ще пазят духовността и културната идентичност на България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини