Плевен отбеляза "Европейска нощ на музеите" с богата музикално-художествена програма

На 17 май музеите и галериите в Плевен предложиха изложби, концерти и творчески инициативи в рамките на "Европейска нощ на музеите"

Снимка © БТА

Плевен се включи с богата културна програма в инициативата „Европейска нощ на музеите“ на 17 май, предоставяйки на стотици жители и гости на града възможност за духовно обогатяване в музеите и галериите. Посетителите, сред които имаше много семейства с деца, имаха възможност да се насладят на разнообразни изложби, концерти и интерактивни прояви, разположени в различни културни институции в града.

Програма в Регионалния исторически музей с музикален акцент

Регионалният исторически музей (РИМ) в Плевен участва в инициативата от самото ѝ създаване, провеждайки десетки събития през годините. Тази година програмата в РИМ беше под мотото „С музика в нощта“ в съответствие с европейската тема за 2025 г., съобщи за БТА Елвира Миланова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността и медиите“.

Посетителите можеха да разглеждат експозициите на музея, съпроводени от тематична лека музика, изпълнена на живо. В зала „Археология“ свириха Момчил Мончев (виола) и Стефанос Димитриу (китара). В експозицията „Възраждане“ музикалният фон поддържаха Мартин Павлов (флейта), Симеон Гергов (обой) и Петър Стоянов (фагот). В залата „Нова и най-нова история“ прозвучаха изпълнения на виолончелистката Лора Табакова и пианистката Мариана Мирчева.

В рамките на нощта бяха представени и няколко гостуващи изложби. Сред тях бе „Занаятчийски принадлежности“ – част от регионална сбирка на предмети от бита от XIX-XX век, собственост на семейството на Иван и Мая Петкови от село Обнова. Фотографската изложба „Дивото в сърцето“ акцентира върху дивата природа и включваше особено големи кадри на лешояди, които имат символично значение за годишнината от 25 години на организация, работеща за опазването на българската природа и възстановяването на популациите на този редки вид.

Датата 17 май бе избрана неслучайно – тя съвпада с първото освобождаване на брадати лешояди в България, отбеляза Миланова. В музея бяха изложени още две временни експозиции – „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“ и изложба с християнско изкуство „Армията на Бога“, които продължават да бъдат достъпни за посетителите от миналата година.

Исторически и художествени събития в Плевен

Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ се включи с изложби и демонстрации на реставрация на архивни документи. Началото на събитието бе поставено с музикални изпълнения на ученици от музикален център Dori dios и Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“. Членовете на Регионален клуб „Традиция“ представиха исторически възстановки от времето на Априлското въстание и Руско-турската война 1877/78 г. Във фоайето бе изложена изложбата „Панагюрище – център на Априлското въстание – 1876 г.“, а в залата за временни експозиции – „Към небето“, посветена на развитието на българската авиация. За ценителите на военната история имаше и презентация на оръжия от Руско-турската война, предоставена от музейния фонд.

Партньори на музея – ученици от Професионалната гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване в Плевен, предложиха тематични сладки изделия в изложба-базар. В организацията участваха и ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в града.

Изкуство и творчески инициативи в галериите

Художествена галерия „Илия Бешков“ отбеляза събитието с три нови изложби. Първата представя графични творби на проф. Галилей Симеонов, втората е групова ретроспективна изложба на плевенски графици, а третата експозиция е на ученици от специалност „Графика“ в Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“. Преди откриването на изложбите Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Северняче“ от град Пордим изнесе концерт.

В Арт център 2 – Къща на художниците посетителите можеха да участват в три творчески работилници – рисуване на тема „Слънчогледи“ по Ван Гог, грънчарство и натюрморт. Творбите се развиваха под акомпанимента на ученици от НУИ „Панайот Пипков“.

Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ предложи концерт на детския хор „Звъника“ с диригент Ваня Делийска, а в Арт център Плевен бе организиран концерт „Филмови импресии“ с участието на цигуларя Чавдар Вълков и пианистката Магдалена Начева.

Културно събитие в контекста на празника на Плевен

Инициативата „Нощ в музеите“ е част от програмата, посветена на празника на Плевен, който се чества на 15 май. Тази културна традиция привлича жители и гости на града с възможността да се срещнат с богатството на историята и изкуството в един необичаен културен формат, който съчетава музика, изложби и образователни занимания.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини