Пътят Михалково – Кричим остава затворен след срутване на подпорна стена
Ограниченията са в сила от 14 май, а АПИ подготвя проекти за бързо възстановяване и безопасно преминаване на леки автомобили

Пътят Михалково – Кричим остана затворен за движение в участъка от кръстовището за село Осиково при 73-ти километър до връзката към язовир „Въча“ при 81-ви километър, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и Областното пътно управление в Смолян. Ограничението ще бъде в сила и през следващия ден.
Алтернативни маршрути и ограничения за различни превозни средства
За лекотоварни автомобили с тегло до 3,5 тона са осигурени следните маршрути с двупосочно движение:
- Девин – Широка лъка – Пампорово – Чепеларе – Пловдив;
- Девин – Батак – Доспат;
- Девин – Доспат – Сатовча – Гоце Делчев.
Превозните средства над 3,5 тона, пътуващи към Пловдив, могат да използват еднопосочно движение по направление Девин – Широка лъка – Пампорово. За тежкотоварните автомобили се разрешава и двупосочно движение по маршрутите Девин – Доспат – Батак и Девин – Доспат – Сатовча – Гоце Делчев.
Причини за затварянето и предприети мерки
Ограничението на движението по пътя Михалково – Кричим бе въведено на 14 май, след като обилните валежи доведоха до разрушаване на част от подпорна стена при 79-ти километър. Това наложи спешно затваряне на пътния участък с цел безопасност.
От АПИ информираха, че вече са предприети неотложни действия за трайното възстановяване на пътя. Възложени са договори по Закона за обществените поръчки за проектиране, строителство и строителен надзор на укрепителните дейности. Сключването на договорите бе извършено чрез директно възлагане съгласно чл. 79, ал. 1, т. 4 от ЗОП, поради необходимост от бързи мерки.
Предвижда се проучване и проектиране на близо 280 метра от повреждения участък. В плановете са включени изграждане на нов водосток, асфалтови настилки, отводняване и други укрепителни работи, които ще възстановят стабилността и безопасността на трасето.
Подготовка за възстановяване на движението
В момента се разработва проект за промяна на временната организация и безопасност на движението, с който се цели да се разреши преминаването на превозни средства до 3,5 тона през този участък. Освен това, АПИ подготвя частичен работен проект, който ще бъде внесен в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това ще позволи издаването на разрешение за строителство и започването на строително-монтажните дейности.
От пътната агенция уверяват, че работят активнo за бързото и качествено възстановяване на засегнатия участък, за да бъде възстановено нормалното движение и обезпечена безопасността на пътниците и шофьорите в района.