Пернишката организация отбеляза 35 години на Синдиката на българските учители
Отличени бяха изявени преподаватели от Перник в знак на признание за приноса им в образованието

Пернишката организация на Синдиката на българските учители към КНСБ отбеляза 35-годишнината на националната структура, като отличи изявени преподаватели от различни образователни сфери за техния принос и заслуги в системата на образованието.
Юбилейно отличие за учители от Перник
Венета Миланова, председател на Общинския координационен съвет, заяви пред БТА, че синдикатът чества този значим юбилей като приемник на Съюза на българските учители, който исторически започва още през XIX век като първо просветно движение в страната. Тя подчерта, че празнуването е символичен и тържествен момент за местната структура и изказа благодарност към всички членове, които са се доверили на организацията.
Общо десет души бяха отличени за своята активна работа и принос в различни детски градини и училища на Перник и околността. Сред наградените са Катя Панчева от детска градина „Родолюбче“, Елза Грънчарова от Драгичево, Анжела Георгиева от с. Дивотино, както и преподаватели от основни и професионални училища, включително Антонио Стоянов от ОУ „Св. Иван Рилски“ и Виолета Филипова от Технологична професионална гимназия „Мария Кюри“.
Миланова изрази увереност, че с напредването на времето броят на отличените учители ще се увеличава, посочвайки ролята на синдиката като значим фактор в образователната общност.
Роля и значимост на синдиката
„Синдикатът се е утвърдил като един от водещите и уважавани организации в страната, с над 85 000 членове, работещи в предучилищното и училищното образование“, подчерта Миланова. Тя посочи, че това е свидетелство за устойчивото развитие и влияние на организацията както локално, така и национално.
Национална конференция и обсъждани теми
През април беше проведена Националната конференция „35 години Синдикат на българските учители“, на която бяха разгледани ключови въпроси свързани с политиката на доходите в предучилищната и училищната система в периода 2007-2025 г. Освен това, беше дискутирана темата за въвеждането на нов образователен предмет „Добродетели и религии“, който да бъде включен в учебните програми в училищата.
Така Синдикатът на българските учители продължава да развива своята дейност и да участва активно в образователните процеси и реформи в страната.