Отпразнуваха делото на светите братя Кирил и Методий в Ямбол
Отец Жельо подчерта ролята на азбуката и образованието в съхранението на българската идентичност на 24 май

В Ямбол днес бе почетена паметта на светите братя Кирил и Методий, чието дело има решаващо значение за българската писменост и култура. Това заяви енорийският свещеник отец Жельо в проповедта си след литургията в храм „Света Троица”. Той подчерта, че благодарение на тяхния принос днес българският език продължава да служи като основен инструмент за общуване и съхранение на националната идентичност.
Равноапостолните Свети братя и техният принос
Отец Жельо припомни, че православната църква счита Кирил и Методий за равноапостолни – равни по заслуги на дванайсетте Христови ученици. Той обърна внимание, че въпреки споровете между няколко държави относно тяхния произход, е важно да се знае, че техните ученици са призовани именно в България да положат основите на православното християнство чрез създаването на писменост и култура.
„Народ, който няма своя азбука и писменост, лесно може да бъде заличен. Българският народ е оцелял цели 500 години благодарение на своя език и култура“, посочи свещеникът в най-стария ямболски храм.
Връзката между църквата и просветата в Ямбол
Свещеникът подчерта ролята на православната църква за развитието на образованието в района. В стария квартал на града около храмовете „Св. Троица“ и „Св. вмчк Георги Победоносец“ са възникнали първите килийни училища, които по-късно се развиват в класни училища и гимназии. Това е пример за дълбоката връзка между духовността и просветата, която продължава и днес.
„Макар и малък народ, ние сме се славили винаги с висока просветеност и култура. Дори в най-тежките години на гонения, българите са се стремяли да образоват децата си“, каза отец Жельо, призовавайки настоящото поколение да продължи тази традиция и да дава високо образование на своите деца.
Значимостта на културата за държавата
В заключение свещеникът изтъкна, че стойността на една държава не зависи от военната й мощ, а от вложената в нея култура. Той отбеляза, че единствено България отбелязва ден на писмеността и духовността по начин, който няма аналог никъде другаде в света.
„Нека с гордост отбелязваме 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, и нека Божието благословение бъде върху всички нас“, завърши проповедта си отец Жельо.