Окръжен съд Плевен осъди С.И. на 11 години за опит за убийство
При инцидент пред Гергьовден в Койнаре обвиняемият рани с нож мъж на празненство и е под стража до влизането в сила на присъдата

Окръжният съд в Плевен осъди 43-годишния С.И. на 11 години лишаване от свобода при строг режим за опит за убийство. Присъдата бе постановена въз основа на обвинителен акт, внесен от Окръжна прокуратура – Плевен, след разследване на инцидент, случил се на 6 май 2024 година в град Койнаре.
Опит за убийство на празник в Койнаре
Разследването е установило, че в навечерието на Гергьовден, С.И., в нетрезво състояние, неканен посетил дома на Г.А., където местни жители празнували. На същото събитие бил и И.Т., към когото С.И. проявил негативно отношение. След като домакинът помолил С.И. да напусне, обвиняемият му нанесъл две прободно-прорезни рани с нож, когато И.Т. си тръгвал по улицата. Раните са проникнали в гръдната кухина на пострадалия, който бил оставен безпомощен на земята и по-късно транспортиран за спешна медицинска помощ.
Мярка за неотклонение и изпълнение на присъдата
С.И. е бил задържан под стража още преди началото на процеса заради опасения, че може да се укрие или да извърши друго престъпление. Тази мярка беше потвърдена и от съда при постановяването на обвинителната присъда. По време на разследването бил иззет и ножът, с който е извършено посегателството.
Присъдата подлежи на обжалване пред Административния съд във Велико Търново. От съда допълват, че съгласно Конституцията на Република България и Наказателно-процесуалния кодекс, обвиняемият се счита за невинен до влизане в сила на присъдата.
Процесуални права на обвиняемия
Съобразно чл. 31, ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 16 от Наказателно-процесуалния кодекс, правната презумпция за невинност гарантира, че С.И. е невинен до доказване на противното с окончателно решение на съда. Тази гаранция е основополагаща за защитата на правата на обвиняемите през целия съдебен процес.