Община Стралджа подготвя бедствено положение заради тежка водна криза
Причината е пресъхване на язовири и амортизирана водопреносна мрежа с над 80 години експлоатация

Община Стралджа се изправя пред риск от обявяване на частично бедствено положение това лято заради продължаващата липса на вода, съобщи заместник-кметът Гроздан Иванов. Искането за въвеждане на бедственото положение вече е подготвено и ще бъде внесено до областния управител на Ямбол, като се очаква да влезе в сила в рамките на две седмици.
Причини за тежката водна криза в Стралджа
Проблемите с водоснабдяването в региона се дължат на комбинация от засушаване и амортизираната водопреносна мрежа, която е изключително остаряла. Мрежата е с над 80 години експлоатация в много от селата на общината и често предизвиква аварии. При това положение, населението е изправено пред сериозни затруднения за достъп до вода.
„Масово пресъхнали язовири, масово пресъхнали реки - само днес имаме аварии в 13 от общо 22 населени места в община Стралджа, т.е. повече от половината. Засега все още издържаме, но до две седмици най-вероятно ще обявим бедствено положение“, поясни Иванов пред БТА.
От общината съобщават, че продължават да подпомагат ВиК екипите със собствена техника при аварийните ремонти, но ситуацията се влошава. По думите на заместник-кмета за цялостна подмяна на водопреносната мрежа само в град Стралджа са необходими над 20 милиона лева. „Капиталовият списък е в размер на 1,8 млн. лева, т.е. за около 18 години трябва да не правим нищо друго, а да сменяме само водопроводи“, допълни Иванов.
Усилия и предизвикателства пред местната администрация
Местната управа настоява за облекчаване на процедурите за узаконяването на алтернативни водоизточници, като апелира за по-голяма подкрепа и по-малко административни пречки от държавата. „Ние не мрънкаме и не искаме помощ от държавата, апелираме поне да не ни пречат“, заяви зам.-кметът.
Иванов посочи още, че общината активно търси външно финансиране чрез кандидатстване по различни проекти, но отбеляза, че процедурите са бавни и изискват технологично време, което води до неудовлетворение сред местните жители. „Не може да обясниш на хората, че трябва да чакат две години, защото бавно и трудно стават нещата“, каза той.
Предишни мерки и проблеми с водоснабдяването
За последен път община Стралджа обяви частично бедствено положение заради хронична липса на водоподаване от средата на юли до началото на октомври миналата година. Тогава мярката засегна 20 от общо 22 населени места в района.
Нарастващото засушаване и остарялата инфраструктура изправят общината пред сериозни предизвикателства за осигуряването на необходимите водни ресурси през летните месеци.