Община Елхово изгражда нова компостираща инсталация за биоразградими отпадъци
Проектът за инсталация край село Добрич е част от Програма „Околна среда“ 2021-2027 и цели подобряване на управлението на отпадъците в региона.

В общините Елхово и Болярово, област Ямбол, предстои изграждането на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци. Проектът е одобрен по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. и в момента се провежда процедура за избор на изпълнител, който да извърши проектирането, строителството и авторския надзор на съоръжението.
Община Елхово, която е водещ партньор по инициативата, обяви обществената поръчка с прогнозна стойност 944 718,68 лева. Крайният срок за подаване на оферти е 18 юли, показва информация в Официалния регистър на обществените поръчки.
Местоположение и технически параметри на инсталацията
Новата компостираща инсталация ще се разположи в местността Хумата край село Добрич, община Елхово. Имотът, на който ще се изгражда съоръжението, е с площ от 10 000 квадратни метра и е разположен северно от населеното място. Той граничи със съществуващото регионално депо за твърди битови отпадъци, което се използва съвместно от общините Елхово и Болярово.
Приемът на суровини в инсталацията ще става чрез два бетонови бункера – единият предназначен за смесени градински и хранителни отпадъци, а другият – за дървесни материали като клони и храсти. Документацията по поръчката предвижда предварителен контрол на входящите отпадъци, а при необходимост ще се извършва ръчно сортиране с цел да се отделят примесите – пластмаса, стъкло, строителни материали, метали и други неподходящи за аеробно компостиране материали.
Цели и нормативни изисквания
Основната цел на избраната технология за компостиране е опазване на околната среда чрез производство на висококачествен компост. Този проект съответства на изискванията на Закона за управление на отпадъците, който задължава общините да подготвят за повторна употреба и рециклират поне 60% от общото количество битови отпадъци. Крайният срок за изпълнение на това изискване е 31 декември 2030 година.
Съгласно информация от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), проектният капацитет на компостиращата инсталация в с. Добрич е 637,62 тона годишно. Общият размер на инвестицията възлиза на близо 1,2 милиона лева, като безвъзмездната финансова помощ по Програма „Околна среда“ е над 512 хиляди лева.
Подобни инициативи в региона
През есента на миналата година Общинският съвет на Стралджа, също в област Ямбол, е гласувал кандидатстване с проект за изграждане на компостираща инсталация. Междувременно областният център Ямбол разполага с подобно съоръжение от януари 2022 г., което подпомага оползотворяването на биоразградими отпадъци и спомага за постигане на националните екологични цели.