Община Асеновград представи добри практики от европейски проект за младежка интеграция

Проектът „Глобална видимост, локални решения“ обменя опит от Испания и Италия за дигитализация и превенция на рисковото поведение

Община Асеновград представи добри практики от европейски проект за младежка интеграция
Снимка © Боян Ботев, БТА

Община Асеновград представи резултатите от проекта „Глобална видимост, локални решения: Обмен на управленски практики в борбата с противообществени прояви при младежи“, финансиран по програма „Еразъм+“. Проектът, който е част от дейността на местната Комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, включваше две посещения в Испания и Италия и беше изцяло подкрепен финансово от Европейския съюз на стойност около 15 000 евро.

Основни акценти и резултати от проекта

Консултантът по проекта Ели Шопова представи на присъстващите споделените добри практики и въздействието на инициативата върху общността. Тя уточни, че основната цел е повишаването на капацитета на местните експерти и администратори чрез обмен на европейски практики, със специален акцент върху социалната интеграция на рисковите младежи и дигитализацията на процесите по работа с тях.

„По време на визитите ни успяхме да се срещнем с колеги от подобни комисии в Испания и Италия. Видяхме как работят, как дигитализират своята дейност и кои практики можем да приложим и тук. Осъществи се изключително полезен обмен на опит, взимаме най-доброто и го прилагаме на местно ниво. Вътрешното обучение в нашата комисия вече е в ход и ще продължава да се развива“, заяви Шопова.

Тя допълни, че община Асеновград е сред първите бенефициенти по този тип проекти в България и е отворила път на други общини да се включат и обучават в тази сфера.

Дигитализация и иновации в работния процес

Ръководителят на проекта д-р Теньо Манолов изтъкна като най-впечатляваща практиката за изцяло електронно взаимодействие на гражданите с местната администрация, която са наблюдавали по време на международните посещения. „Най-интересното за мен беше, че в администрациите няма нужда от физическо присъствие на граждани. Всички услуги са автоматизирани, което премахва забавянията и редуцира бюрокрацията. Научихме много и предстои да анализираме тези модели, за да ги адаптираме към нашите условия“, сподели д-р Манолов.

Сред целите на проекта е също въвеждането на иновативни методи в работата на местната комисия, засилване на дигитализацията, международен обмен на опит и изграждане на устойчиви партньорства между институции, училища и семейства с фокус върху профилактиката на рисковото поведение.

„Работата по проекта допринася за по-добра комуникация и свързаност между всички заинтересовани страни, което е ключово в процеса на превенция“, посочи Ива Шопова, която също е ангажирана в проекта.

Пътят напред за местната общност

Община Асеновград затвърждава своята роля на иновативен и проактивен участник в борбата с противообществените прояви сред младежите. Чрез този проект и обмена на европейски практики се повишава ефективността в работата на местните комисии, което има пряк положителен ефект върху социалната интеграция и дигитализацията на административните процеси.

Проектът се явява пример за успешно сътрудничество между европейските институции и местните власти, насочено към подобряване на младежката политика и обществената сигурност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent