Никола Чанев награди над 50 изявени личности за 24 май в Кърджали
Заслужени отличия бяха връчени на ученици, учители и културни деятели, подчертаващи значението на образованието и културата

Областният управител на Кърджали, Никола Чанев, връчи заслужени отличия на над 50 изявени личности от областта в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просветата и културата. Сред наградените бяха ученици, учители и деятели на културата, като акцент беше поставен върху значението на образованието и културното наследство в съвременния свят.
Отличия за приноса в образованието и културата
Общо 38 награди бяха връчени в сферата на образованието, 10 – в областта на културата, а петима бяха отличени като възпитаници от последния випуск. На церемонията присъстваха представители от различни общини в област Кърджали. Сред гостите бяха заместник-областният управител Кадир Муарем, началникът на Регионалното управление на образованието Ангелина Костова, както и директори на училища и културни институции.
В словото си Никола Чанев подчерта важността на тази дата за националната идентичност и духовност. „Няма друга дата в нашия национален календар, която да ни изпълва с такава светлина и благост, с жажда за напредък, гордост и почит към делото на първоучителите“, заяви той.
Образованието в съвременната дигитална епоха
Областният управител обърна внимание на предизвикателствата пред образованието в условията на технологичния прогрес. „Днес представата за образованието и грамотността има нови измерения. Дигиталната ера измести онези простички, но съзидателни човешки усилия да черпим нова информация и да се подготвим за предизвикателствата на времето“, подчерта Чанев.
Той допълни, че макар да живеем в епоха на алгоритми, микрочипове и системи за криптиране, изкуственият интелект не може да замени човешката логика и да намери отговор на всички житейски въпроси. „Животът предлага сложни ребуси, които само чрез човешко мислене могат да бъдат решени“, каза още той.
Съпътстващи събития и акценти
Наградите бяха разпределени сред хора от различни населени места в региона, което подчертава колко важна е ролята на образованието и културата за цялата област. Церемонията даде възможност да се изрази признание към усилията на всички, които допринасят за развитието на просветата и културното наследство в България.
Събитието подчерта значението на Деня на светите братя Кирил и Методий, както и на българската азбука, като основа на българската културна идентичност и просветителска мисия.