Неделна служба в Търговище почете делото на светите Кирил и Методий
Свещеник Анатоли Тодоров акцентира върху просветителската мисия и културното наследство на славянските равноапостоли

Неделната служба в храм „Св. Успение Богородично“ в Търговище събра множество вярващи, които заедно отбелязаха паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий – основатели на славянската писменост и просветители. Свещеник Анатоли Тодоров посочи значимостта на деня като повод за радост и възхвала на делото на двамата братя, които оказали дълбоко влияние върху развитието на християнството и културното наследство на славянските народи.
Житието и духовното служение на братята Кирил и Методий
Свещеник Анатоли Тодоров припомни житейския път на светите братя. Според него св. Методий първоначално посветил около десетина години на военното дело във Византийската империя, където заемал висок военен чин и се издигал в политическата и военната йерархия. От друга страна, св. Кирил проявил от ранна възраст голяма любов към науката и благочестието, като учил в прочутата Магнаурска школа.
След този първоначален период и двамата се посветили на духовен живот, като се заселили в манастир в Мала Азия и чрез пост и молитва се стремели към придобиване на християнски добродетели. Това ги подготвило за по-нататъшната им мисия на просветители.
Просветителската мисия в земите на Великоморавия
Отец Анатоли разказа, че по време на управление на византийския император Михаил III един от князете на Великоморавия поискал духовници, които да проповядват на разбираем за народа език. В отговор на тази молба били изпратени светите Кирил и Методий с цел да разпространят Божественото писание и богослужение сред местното население.
Просветителската им мисия довела до покръстването на много хора и укрепване на връзките с Византийската империя. В същото време тя предизвикала гнева на германоговорящото духовенство, което поддържало така наречената триезична ерес – идеята, че Бог може да се прославя само на еврейски, гръцки и латински език. Това е довело до гонения и конфликти между представителите на западното християнство и двамата братя с техните ученици като Климент, Наум и други.
Наследството и значението на делото на светите равноапостоли
Отец Анатоли подчерта, че светите братя и техните последователи работили усърдно за преводите на свещени книги на славянски език. Св. Кирил приел монашески постриг с името Кирил малко преди своята смърт, а св. Методий изпълнил тежката задача да преведе множество канонични текстове на църковно-славянски.
Просветителската дейност на Кирил и Методий и тяхното продължение чрез учениците им е от значение и до днес, като представлява изключителен принос за българската и славянската духовност и култура. Свещеникът изрази гордост, че българите имат такива велики застъпници и основатели на християнска книжнина, благодарение на които славянските народи имат устойчива духовна основа.
В заключение отец Анатоли Тодоров пожела със силата на молитвите на светите братя Господ Иисус Христос да продължи да просвещава православните славяни и да ги пази, като им помага да виждат света истински и да утвърждават своята вяра с достойни дела.