Над 520 самодейци се събират на "Витошки напеви" в село Кладница
18-ото издание на регионалния фолклорен събор ще събере участници от над 30 читалища и пенсионерски клубове

Над 520 самодейци от различни райони на Югозападна България ще участват в 18-ото издание на регионалния фолклорен събор „Витошки напеви“, който ще се проведе тази събота в село Кладница, община Перник. Това съобщи Кристиян Генадиев, експерт в Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“ – Перник.
Традиции и разнообразие от изпълнители
Фолклорната проява ще се проведе на откритата сцена пред читалището в Кладница и ще събере участници от над 30 народни читалища и пенсионерски клубове. Програмата ще продължи близо десет часа, през които публиката ще може да се наслади на изпълнения от индивидуални изпълнители и групи, включващи различни възрасти.
Главната цел на празника е да се съхрани и поддържа местният фолклор в селата около планината Витоша и край реките Струма и Места. По думите на Кристиян Генадиев, проявата представлява важно културно събитие за региона, което събира традициите и талантите на местните състави.
Жури с утвърдени експерти в областта на фолклора
Изпълненията ще бъдат оценявани от компетентно жури с председател главен асистент Милена Любенова от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при Българската академия на науките. Сред членовете на журито са музикантът и вокален педагог Верка Момчилова и хореографът Владислава Владиславова. Те ще избират най-добрите изпълнители в различните категории.
Всички участници ще получат грамоти за участието си, а изявилите се най-добре ще бъдат отличени с награди, което допълнително мотивира самодейците да представят фолклора с високо качество и отдаденост.
Организация и подкрепа за събитието
Регионалният събор „Витошки напеви“ се организира от Народно читалище „Пробуда – 1937 г.“ и кметството на село Кладница. Събитието се провежда с подкрепата на Общината в Перник и Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“.
Тази инициатива е част от усилията за запазване на културното наследство и насърчаване на местните традиции, предоставяйки сцена на самодейците и укрепвайки връзките между общностите от Югозападна България.