Над 140 участници пресъздават подвига на Радон Тодев край Банско

Възстановка на четата почита 122 години от Илинденско-Преображенското въстание с участници от деца до възрастни

Над 140 участници пресъздават подвига на Радон Тодев край Банско
Снимка © БТА

Над 140 участници ще пресъздадат подвига на четата на Радон Тодев в памет на 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Възстановката ще се проведе на къмпинг „Бъндерица“ край Банско и ще включва хора от различни възрасти – от деца до възрастни на над 70 години, съобщи за БТА Елена Калайджиева от читалище „Никола Вапцаров“ в града.

Пресъздаване на историческа битка с точен сценарий

Целта на събитието е да припомни саможертвата на Радон Тодев и неговите четници. Сценарият на възстановката е базиран на исторически източници, включително дневници на съвременници и членове на четата. Тези материали са предоставени от Музейния комплекс в Банско и проучвани от Александър Думанов, обясни Калайджиева. Режисьор и сценарист на постановката е Жанет Керанова от благоевградския театър.

Радон Тодев произхожда от голям бански род, бил е образован и родолюбив, свенлив, но със силен дух, допълни още тя. Четниците, които са участвали в Илинденско-Преображенското въстание, са били обикновени доброволци – необучени, но изпълнени с копнеж за свобода и обич към България.

Подвиг и жертва в Рила планина

Според разказа на Елена Калайджиева, събитията от онези епични дни карат Радон Тодев да се устреми към осъзната жертва. Легендата гласи, че той и четниците му отиват в черквата, за да вземат прошка от Бога, преди да се впуснат към сигурната си смърт.

Лобното им място днес е известно като „Радонова пусия“ в Рила планина. Там те намират смъртта си, докато се опитват да не допуснат събирането на вражеските сили, настъпващи от различни посоки. Четниците организират коридор за бежанците от опожарените села в Разложката котловина, за да могат да се спасят и стигнат до свободна България. Те се борят, за да спрат напредването на турската войска и башибозука, охранявайки пътя на бежанците.

При едно от опитите за примирие турски пратеник предлага да пощади четата, ако предадат оръжието си. Радон Тодев отказва, на фона на присъствието на въоръжен заптия, който го застрелва на място. Въпреки смъртта му, останалите четници продължават сражението, като пазят тялото му от поругание. Само един или двама оцеляващи успяват да избягат благодарение на късмета си. Липсата на патрони, укритие и вода кара тази битка да бъде наричана „малката Шипка“.

Елена Калайджиева споделя, че нейният пра-пра дядо Васил Драгосинов е бил сред загиналите четници в това сражение.

Програма на възстановката и отбелязване на годишнината

Мащабната възстановка ще започне в 13:00 часа на къмпинг „Бъндерица“. Организатори са Община Банско и Национално хайдушко движение, а към събитието ще се присъединят представители на родолюбиви организации от различни краища на България.

Тази възстановка е част от цялостните чествания по повод 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, както и 110 години от изграждането на хижа „Бъндерица“.

Програмата за деня включва откриване на къмпинга от 11:00 часа, последвано от музикални изпълнения. Основното събитие – историческата възстановка – стартира от 13:00 часа на същото място.

Съхраняване на паметта за Илинденско-Преображенското въстание

Пресъздаването на подвизите на четата на Радон Тодев е част от усилията на местната общност и родолюбивите движения да спасят от забрава героичната история на региона. Тези събития ни подсещат за личната жертва и силния дух на хората, борили се за свободата на България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent