На остров Смит в Антарктика откриха тюркоази и редки метали

Български учени представиха успехите от 33-ата полярна експедиция и нови находища на ценни ресурси

Снимка © БТА

На остров Смит в Антарктика вероятно се намират тюркоази и редки метали, съобщи днес във Варна председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той направи изказването по време на представяне на резултатите от 33-ата полярна експедиция на българските учени.

Събитието се проведе в Звездната зала на планетариума на Висшето военноморско училище (ВВМУ), а капитан II ранг Николай Данаилов говори за третото плаване до Ледения континент на българския военен научноизследователски кораб (НИК 421) „Св. св. Кирил и Методий“. На мероприятието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, началникът на ВВМУ флотилен адмирал Калин Калинов, проф. Боян Медникаров и ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

Успехи на 33-ата полярна експедиция

Пимпирев подчерта, че приключилата 33-та полярна експедиция е една от най-успешните досега, с над 30 проекта, по които са работили българските учени. „За пръв път е започнато изследване на слънчевата активност, което вкарва астрофизиката и астрономията в полярните изследвания. Българските учени имат много проекти в сферата на микробиологията, което е важно, тъй като на Ледения континент живеят ендемични организми“, обясни той.

Професорът акцентира на уникалността на Антарктика, която предоставя възможност за извличане на нови щамове от микроорганизми, които могат да бъдат използвани за разработка на нови лекарства, включително и против рак.

Проучвания на остров Смит

По време на 33-ата експедиция за пръв път български учени извършиха геоложки проучвания на остров Смит. Пимпирев обясни, че първоначалните проби показват наличието на тюркоази. Островът остава непроучен, като досега на него са стъпвали само пет експедиции – от САЩ, Великобритания и три туристически expeditions за покоряване на най-високия му връх.

„Смит тепърва ще бъде проучван, тъй като е богат и на ценни редки метали, за които се водят войни. Трябва да го изучим, защото след 20 години, когато падне мораториумът, България ще може да ползва тези богатства“, добави Пимпирев. Той уточни, че българските полярници работят не само за настоящото поколение, а за бъдещите поколения.

Научна лаборатория на остров Ливингстън

Окончателното завършване на научната лаборатория в българската база на остров Ливингстън е също значимо постижение. Пимпирев подчерта, че лабораторията ще предостави възможност на учените, не само на българските, да работят години напред. С усмивка той добави, че лабораторията е строена за 22-ри, а не за настоящия век.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини