На 22 май орли рибари бяха успешно върнати в природата край Александрово

Птиците бяха намерени на 1 април безпомощни, лекувани в Стара Загора и освободени в присъствието на експерти и местна общност

На 22 май орли рибари бяха успешно върнати в природата край Александрово
Снимка © Кореспондент на БТА в Ловеч Даниела Балабанова

На 22 май, Международния ден на биологичното разнообразие, две птици от вида „Орел рибар“ бяха успешно върнати в естествената им среда в района на ловешкото село Александрово, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Плевен.

Лечение и освобождаване на птиците

През април тази година, на 1 април, двата екземпляра „Орел рибар“ бяха намерени в безпомощно състояние край язовир в близост до с. Александрово. След намесата на инспекцията птиците бяха изпратени в Спасителен център за диви животни в Стара Загора за лечение и възстановяване.

След успешно лечение и подобрено здравословно състояние, птиците бяха върнати обратно в природата в същия район, от който са намерени. За проследяване всяка птица бе обезопасена с метален пръстен с уникален номер, поставен на десния крак, допълниха от РИОСВ.

Присъствие на експерти и местна общност

Освобождаването на орлите премина при присъствието на представители на РИОСВ – Плевен, Спасителния център за диви животни в Стара Загора, зоологическата градина в Ловеч, както и кмета на с. Александрово – г-н Радослав Ганчев. Събитието беше подкрепено и от служители на фирмата, която стопанисва язовира, както и от ученици на Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Д. Димов“ в Ловеч.

Защитени мерки и нормативна уредба

РИОСВ напомни, че орелът рибар (Pandion haliaetus) е защитен вид според Приложение №3 към член 37 от Закона за биологичното разнообразие, което налага строги ограничения върху действията с тези птици.

Защитата обхваща забрани върху:

  • Умишлено улавяне, убиване или преследване на екземплярите с каквито и да е средства;
  • Обезпокояване по време на размножаване, отглеждане, презимуване и миграция;
  • Унищожаване, премахване или повреждане на гнезда, яйца или местата им за размножаване и почивка;
  • Търговия, притежание, транспортиране и изнасяне на живи или препарирани птици.

Съгласно действащия закон, всяко лице, което открие защитена птица в безпомощно състояние, е задължено незабавно да съобщи за случая на най-близката Регионална инспекция по околната среда и водите или поделение на Изпълнителната агенция по горите.

Призив за опазване на биологичното разнообразие

Тази инициативата за лечението и пускането на орлите рибари в естествената им среда подчертава значимостта на грижата за биоразнообразието и необходимостта от сътрудничество между институции, местни власти и обществеността за опазването на редки и защитени видове.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent