Музейни служители в Кюстендил искат 20% увеличение на държавната субсидия
Протестът настоява за по-достойни условия на труд и адекватно заплащане в културния сектор

Музейните служители в Кюстендил организираха протест, настоявайки за увеличение на държавното финансиране в културния сектор. Те настояват за по-достойни условия на труд и заплащане, за да могат да покриват основните си нужди без финансови затруднения.
Протестът на музейните работници и техните искания
Археологът Румен Спасов заяви пред журналисти, че животът на музейните служители е „живот назаем, на кредит“, като подчерта необходимостта от адекватно възнаграждение, което да им позволи да отглеждат децата си и да се грижат за възрастните си родители. Той уточни, че средната брутна заплата в сектор „Култура“ е 1619 лв., а някои колеги получават заплати от порядъка на 1200 до 1400 лв., което е близко до минималната работна заплата.
Главното искане, което протестиращите поставят, е увеличение с 20% на държавната субсидия за култура. Това, според тях, е минималната необходима стъпка, за да се подобрят условията в сектора и да се съхранява културното наследство на страната.
Подкрепата на ръководството на Регионалния исторически музей
Директорът на Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ Валентин Дебочички подкрепи исканията на служителите. Той разясни, че музеят разполага с високо квалифицирани кадри с висше образование и научни степени. В същото време разликата между основното възнаграждение и минималната работна заплата се намалява, което затруднява изпълнението на задълженията по Закона за културното наследство и други нормативни актове.
Дебочички допълни, че музеят скоро ще поеме за управление Късноантичната крепост „Хисарлъка“. Без отделни стандарти и допълнително финансиране този обект няма как да бъде стопанисван и експлоатиран по желания начин. Тази отговорност поставя допълнителни изисквания към бюджета и ресурсите на музея.
Участие в Европейската нощ на музеите
Въпреки финансовите затруднения и липсата на необходимите средства, музейните работници в Кюстендил ще участват за 14-та поредна година в Европейската нощ на музеите. Това показва тяхната ангажираност и всеотдайност към опазването и популяризирането на културното наследство, въпреки предизвикателствата.
Техният протест и призиви към държавата изглежда не само като настояване за по-добро заплащане, но и като стремеж за по-устойчива поддръжка и развитие на културния сектор в България.