Министър Жечо Станков очаква доклад за компенсации в тежката индустрия
Автоматичен механизъм ще защитава индустрията и домакинствата при високи цени на електроенергията, предстоят преговори с Европейската комисия

Министърът на енергетиката Жечо Станков обяви в Ловеч, че се разработват няколко варианта за автоматичен механизъм за изчисляване на компенсациите за електроенергията за тежката индустрия. Очаква се в рамките на следващите две до три седмици да бъде представен детайлен доклад с всички възможности и налични финансови ресурси за продължаване на компенсациите.
План за защита на индустрията и потребителите
Според Станков идеята на новия подход е да се гарантират работните места и да се запазят пазарите както в Европа, така и на други континенти чрез компенсация за тежката индустрия. Той допълни, че механизмът ще бъде автоматичен и ще обхваща различни сектори – от фризьори и хлебари до най-малките производители.
„Ако цената на енергията надскочи определено ниво, което е 220 лева, този механизъм ще започне да действа за всички едновременно. Така се цели защита в дългосрочен план на домакинствата, за да не се повишават цените на стоките и услугите“, обясни министърът.
Предстоят преговори с Европейската комисия
Станков посочи, че веднага след изготвянето на всички възможни сценарии ще започнат преговорите с Европейската комисия, от която се очаква одобрение на механизма. Целта е той да влезе в сила в най-кратък срок.
Министърът подчерта, че се работи и по вариант механизмът да бъде нотифициран с обратна дата, за да могат да се компенсират вече настъпили увеличения в цените, които са затруднили българските потребители.
Компенсации за битовите абонати и допълнителни разговори
Жечо Станков информира, че методиката за компенсация на битовите потребители е окончателно готова и няма да има промени за тях. „Компенсациите ще се предоставят директно на домакинствата чрез сметките им, като сумата на сметките няма да се увеличава реално“, уточни енергийният министър.
В отговор на въпрос относно посещението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в Истанбул на среща с турския президент Реджеп Ердоган, Станков заяви, че една от основните теми са били сигурността на границите. Освен това, по думите му, са стартирали технически разговори между турската компания „Боташ“ и българската „Булгаргаз“, които имат за цел да оптимизират позицията на България по сключения договор за доставка на газ.
Министърът посочи, че настоящите разходи по договора са по 1,05 милиона лева на ден, що би довело общо до около 6 милиарда лева в рамките на 13-годишния срок. Той уточни, че договорът е подписан от служебното правителство без клауза за прекратяване и че държавата би трябвало да плати общата сума, ако желае да го прекрати.
„Ние сме поели отговорността да търсим решение на този проблем и не отправяме обвинения към турската страна“, добави Станков.
Ново съоръжение за съхранение на енергия в Ловеч
По време на посещението си в Ловеч министърът участва в откриването на най-голямото локално съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз – батерия с капацитет почти 500 мегаватчаса.
Перспективи пред енергийния сектор в България
Разработването на механизъм за компенсации, както и инвестициите в модерни технологии за съхранение на електроенергия, показват стремежа на българското правителство да стабилизира енергийната система и да осигури финансова защита на бизнеса и домакинствата в условията на пазарни колебания.