Министър Георги Тахов представи фонд за подпомагане при природни бедствия

Фондът ще се финансира чрез отчисления от субсидиите и ще помага при загуби от градушки и други бедствия

Министър Георги Тахов представи фонд за подпомагане при природни бедствия
Снимка © Кореспондент на БТА в Ямбол Мира Безус

Министърът на земеделието Георги Тахов съобщи в село Тенево, че предстои създаването на взаимоспомагателен фонд, който ще подпомага земеделски стопани при природни бедствия. Това заяви той след среща със стопани, чиито земеделски площи бяха сериозно пострадали от мощна градушка на 24 май в землищата на 15 села в общините Тунджа и Стралджа, Ямболска област.

Предвиден фонд за подкрепа при бедствия

По думите на министър Тахов фондът ще бъде изграден на солидарен принцип и ще се акумулира чрез процентни отчисления от субсидиите по директните плащания към земеделските стопани.

„Планираме около 1,5 до 2 процента от всички субсидии да бъдат заделяни от всеки стопанин и натрупвани във взаимоспомагателния фонд,“ обясни той. Важна характеристика на този фонд е, че бюджетът му няма да зависи от държавния бюджет, което ще осигури по-голяма гъвкавост при подпомагането на земеделците при настъпване на бедствия.

Реакция на земеделските стопани и планове за подпомагане

Идеята получи положителна оценка от земеделците. Стоян Попов, земеделски производител от село Александрово, заяви за БТА: „С два-три лева от субсидията никой няма да забогатее или обеднее. Поне средствата да се трупат във фонд, за да има пари при бедствия за възстановяване.“ Попов сподели, че неговите земи са били сериозно засегнати от градушката – около 1000 декара слънчоглед и 300 декара пшеница са унищожени.

Все още не е уточнен общият размер на пострадалите площи в Ямболска област след градушката. От утре започва приемът на заявления за подпомагане на земеделци, чиито площи са унищожени на 100 процента. Крайният срок за подаване на документи е 9 юни включително.

Министър Тахов увери, че по компенсаторната схема има осигурен бюджет и няма да има проблеми със средствата. При 100% загуба по засегнатите площи по технологичните карти на културите, стопаните ще получават компенсации до 80% от стойността на загубите.

Пилотен проект за превенция на градушките

До края на тази година се предвижда в района на страната, където няма изградени ракетни площадки за защита срещу градушки, да бъдат инсталирани наземни генератори със сребърен йодид. Проектът ще бъде реализиран като пилотен и цели намаляване на щетите от градушки през бъдещите сезони, уточни министър Тахов.

Освен в Ямболска област, министърът се срещна и със земеделски производители, пострадали от градушка в община Нова Загора, област Сливен, за да обсъди мерките за подпомагане и възстановяване.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent