Министерството на културата кандидатства за регионален център на ЮНЕСКО по подводна археология
Центърът ще бъде на остров Св. св. Кирик и Юлита и ще координира подводното културно наследство в Черноморския регион

Министерството на културата подаде кандидатура за присвояване на статут категория 2 под егидата на ЮНЕСКО на Центъра за подводна археология, с цел той да се превърне в регионален център за подводна археология за черноморския регион. Според директора на центъра, гл. ас. д-р Найден Прахов, одобрение на кандидатурата се очаква вероятно до края на годината. Основният замисъл е центърът да бъде изнесен изцяло на територията на остров Св. св. Кирик и Юлита, където след обновяване ще се помещава в една от сградите на острова.
Координация и отговорности на бъдещия регионален център
Регионалният център ще има за задача разпространението на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство и ще координира съвместни дейности с други черноморски държави. Освен това ще развива различни инициативи за съхранение, изследване и популяризиране на подводното наследство сред широката общественост.
Кандидатурата на Центъра за подводна археология бе подадена още миналата година. От ранната пролет на тази година ЮНЕСКО провежда проучване по темата, като експертът д-р Артуро Рей да Силва изготви доклад след посещение и срещи с представители на Министерството на културата и местните общини в Бургас и Созопол. В момента се очаква окончателното решение на ЮНЕСКО дали да бъде гласувано доверие на България за създаване на такъв център.
Значение и международно признание
В България вече функционира регионален международен център от категория 2 към ЮНЕСКО, който се занимава с нематериално културно наследство. Д-р Прахов сподели надеждите това да стане вторият такъв център в страната, което би било значимо международно признание и свидетелство за доверието към България като основно звено в областта на подводната археология.
Подобни центрове поемат международни ангажименти и са финансирани от съответните държави, като функционират под координацията на ЮНЕСКО. Единственият друг подобен център в Източна Европа е Международният център за подводна археология в Задар, с който българският център подготвя съвместен изследователски проект през настоящата година.
Настоящо състояние и перспективи за развитие
От основаването си Центърът за подводна археология е базиран в Созопол и носи националната отговорност за опазване на подводното културно наследство на страната. Въпреки това той се помещава в канцелария, предоставена от Община Созопол. Д-р Прахов подчерта, че е необходимо да бъде създадено специално място на остров Св. св. Кирик и Юлита, което да отговаря на нарасналите нужди на центъра и да разполага с фондохранилища, лаборатории за интердисциплинарни изследвания, административни помещения и изложбени зали.
„Това е поглед към бъдещето, но е важно към днешна дата да се предприемат необходимите стъпки в тази посока“, каза още той по време на форума "Бранд Созопол и мощите на Кръстителя", където беше представена кандидатурата. Събитието, организирано от Община Созопол и медийна група „Стандарт“, беше открито от вицепрезидента Илияна Йотова и събра представители на Министерството на културата, местната власт, духовни и туристически среди, а също така учени и археолози.