Международният фолклорен фестивал "Сребърна пафта" оживява Кюстендил с танци от осем държави
От 24 до 26 юли Кюстендил ще бъде сцена на музика и танци, обединяващи културното разнообразие от Парагвай, Армения, Узбекистан и други страни.

От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се проведе 21-ото издание на Международния фолклорен фестивал „Сребърна пафта“, който е посветен на културното разнообразие и танцовото изкуство от различни точки на света, съобщиха от читалище „Пауталия 2008“.
Фестивал на световните танцови традиции
Тази година фестивалът ще превърне Кюстендил в сцена за ритмите, цветовете и обичаите на народи от осем страни. В програмата са включени танцови състави от Парагвай, Армения, Узбекистан, Китай, Словакия, Република Сърбия, Република Северна Македония и България.
„Сребърна пафта“ събира на едно място музика и танци, които не се състезават, а обединяват чрез силата на фолклора. По традиция първият ден започва с парад на участниците в центъра на града, което създава празнична атмосфера и привлича вниманието на местната общност и гости.
История и значение на фестивала
Фестивалът е основан през 2004 година по идея на Валентин Кенов – председател на читалище „Пауталия 2008“ и хореограф на ансамбъл „Пауталия“. Основната му цел е да разпространява фолклорното изкуство и да насърчава приятелствата между различни народи чрез културния обмен.
През годините „Сребърна пафта“ се утвърждава като събитие с богата програма, включваща международни изяви и дефилета. Миналогодишното 20-о юбилейно издание събра участници от страни като Молдова, Боливия, Румъния, Сърбия, Украйна, Полша и Казахстан. В предишни издания са гостували състави от Мексико, Индонезия, Мароко, Филипини, Бразилия и Чили.
Съхранение на културното многообразие чрез фолклора
Фестивалът не е състезание, а платформа за среща на различни култури, която насърчава уважението и разбирателството между народите. Участниците споделят традициите си чрез музика и танц, създавайки мостове между разнообразните културни наследства.
Тази инициатива превръща Кюстендил в център на международен културен обмен и припомня значимостта на фолклора като живо свидетелство за идентичността и принадлежността на всяка общност.