КЗК проверява онлайн услугата за адресна регистрация на Столична община
Проверка започва след сигнал за ограничаване на конкуренцията и достъп до квалифициран електронен подпис

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва проверка на онлайн услугата за смяна на адресна регистрация, предоставяна от Столична община, след сигнал от „Информационно обслужване“ АД. Сигналът, изпратен и до кмета на София и министъра на електронното управление, поставя под въпрос условията за достъп до електронната услуга и възможно ограничаване на конкуренцията.
Причини за проверката и изложени нарушения
„Информационно обслужване“ АД твърди, че достъпът до услугата за смяна на адресна регистрация онлайн е възможен само чрез квалифициран електронен подпис, издаван от един конкретен доставчик. Освен това на интернет страницата на Столична община е публикуван директен линк към мобилното приложение на това дружество. Това според жалбоподателя ограничава избора на потребителите, тъй като в националния доверителен списък, издаван от Комисията за регулиране на съобщенията, са вписани общо пет различни доставчици на квалифицирани удостоверителни услуги.
В сигнала се подчертава, че настоящото изискване ограничава правата на гражданите да използват услугата с квалифициран електронен подпис от друг доставчик и ги принуждава да закупят електронен подпис само от конкретното дружество. Освен това, според „Информационно обслужване“ АД, тази практика вреди на конкуренцията в сектора на квалифицираните удостоверителни услуги, като фаворизира един доставчик за сметка на останалите.
Реакция на Комисията за защита на конкуренцията
В отговор КЗК е започнала проверка с цел да установи дали има нарушение на конкуренцията на пазара на удостоверителни услуги. Комисията ще разгледа мерките и практиките, свързани с достъпа до електронната услуга за смяна на адресна регистрация, както и начина, по който е осигурен достъпът до квалифициран електронен подпис.
Целта на проверката е да се гарантират равни условия за всички доставчици на услугата и да се предотврати ограничаване на възможностите на гражданите да избират своя електронен подпис сред вписаните в националния доверителен списък оператори.
Значение на квалифицирания електронен подпис и пазарната конкуренция
Квалифицираният електронен подпис е ключов инструмент за предоставяне на сигурен достъп до електронни административни услуги. Пазарът на удостоверителни услуги в България включва няколко оператора, одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията, което предполага наличие на конкуренция и избор за потребителите.
Въвеждането на изискване за използване на електронен подпис единствено от един доставчик може да доведе до монополно положение на пазара и да ущеми не само потребителите, но и останалите доставчици на електронни удостоверителни услуги.
КЗК продължава своята проверка, която ще даде по-ясна картина дали практиките на Столична община нарушават правилата за свободна конкуренция и правата на гражданите.