Кметът Христо Грудев отдаде почит на духа на Асеновград на празника му
Празненствата включиха литургия, почетни граждани и традиционен събор с културна програма

Кметът на Асеновград Христо Грудев отбеляза силата и духа на жителите на града в словото си по случай празника на Асеновград, което се проведе под върховете на Родопа планина. Той подчерта, че Асеновград винаги е бил град на достойни хора, които не се боят от трудности и знаят, че бъдещето се гради с упорит труд и воля.
Духът на Асеновград – непреклонност и историческа памет
В речта си кметът Грудев припомни, че градът е бил свидетел на множество битки и събития, но никога не е се е прекланял пред предизвикателствата. Той сравни асеновградчани с реката Чая, която понякога е бурна, друг път спокойна, но никога не спира да тече. „Асеновград е сърцето, което тупти в нас, където и да сме. Той е гласът на вятъра, който минава през стените на крепостта, където някога е отеквал гласът на цар Иван Асен II, който изправи България сред най-силните държави на Балканите“, заяви още кметът.
Празничната програма започна с литургия за благоденствие в църквата „Св. Николай Чудотворец“. След това бяха поднесени венци и цветя пред паметника на цар Иван Асен II, като това бе знак за уважение и преклонение пред славната история на града.
Почетни граждани с принос в културата и духовността
По време на официалната церемония две значими личности бяха удостоени със званието "Почетен гражданин на Асеновград". Майстор Валентин Йотков, известен с изключителните си постижения в областта на металопластиката, както и посмъртно Ставрофорен свещеноиконом Христо Попов бяха отличени за своя принос към града и обществото.
Валентин Йотков има изложби на три континента и е член на Задругата на българските майстори, както и на американските и северноамериканските майстори на сребро и злато. Той е инициатор на училище за медникарство и металопластика в Ню Йорк и е обучил хиляди ученици от целия свят.
Христо Попов (1934-2000 г.) е дългогодишен духовник, служил в храмовете „Св. Георги“ и „Св. Марина“ в Асеновград. Той е бил Архиерейски наместник на града и е основоположник на проекта за изграждане на храм „Св. Марина“. След 20 години строителство храмът беше осветен в началото на тази година. Попов е също така автор на идеята за създаване на Неделни училища към няколко църкви в града.
Празнични събития и културна програма
В градския парк продължава втори ден традиционният събор на ножарите и ковачите, който привлича множество посетители. Празничната програма включва разнообразни концерти и културни прояви.
Сред акцентите е тържественият ритуал за изпращане на абитуриентите от Средно училище „Св. княз Борис I“. Вечерта ще завърши с празнично хоро и илюминации, предвидени за 21:45 часа като кулминация на празника.
Историческата и културна значимост на Асеновград
Празникът на Асеновград отново потвърди силния дух на неговите жители и богатото историческо наследство, върху което градът продължава да се развива и да обединява хората. Събитията съчетават духовност, традиции и съвременни културни форми, като подчертават значението на градската общност и нейната непрекъсната връзка с миналото.