Изложба за 46-и пехотен добрички полк от септември 1944 г. до юли 1945 г. се открива на 17 май
Изложбата представя историята, битката и живота на 2400 души от Добрич и региона в последния етап на Втората световна война

Изложбата „Пътят към победата. 46-и пехотен добрички полк септември 1944 г. – юли 1945 г.“ ще бъде открита на 17 май в музея в градски парк „Свети Георги“ в Добрич, съобщи главният уредник на Регионален исторически музей – Добрич (РИМ) Цветан Сашев на пресконференция.
Историята на 46-и пехотен добрички полк и значението на изложбата
Изложбата, организирана от отдел „Нова и най-нова история“ към РИМ – Добрич и Регионалния клуб „46-и пехотен добрички полк“ към Национално дружество „Традиция“, е посветена на 80 години от края на Втората световна война. Тя е част от поредица инициативи, чието кулминационно събитие ще се състои през октомври.
46-и пехотен добрички полк, основан през 1912 година, е известен с участието си в трудни военни моменти за България. В изложбата акцент е поставен върху участието на полка в последния етап на Втората световна война, като се проследява животът на около 2400 мъже и жени от Добрич и региона, взели участие в бойните действия от септември 1944 г. до юли 1945 г.
Детайли и експонати представят живота и битката на полка
Главният уредник Цветан Сашев обясни, че експозицията включва множество автентични предмети, сред които писма, документи, оръжия и битови вещи, които разкриват обстановката и ежедневието на воюващите. Освен това са използвани и статистически данни, за да се покаже тежкият път на 2400-те души от региона по време на войната.
„Пътят на 46-и пехотен добрички полк в последния етап на Втората световна война започва на 9 септември 1944 г. и завършва на 24 юли 1945 г. В Добрич е проведено тържествено посрещане, което се превръща в малък парад“, допълни Сашев. Той отбеляза, че 144 от воювалите млади мъже и жени са загинали, а 154 са ранени, някои тежко.
Уникални реконструкции и бойна техника на откриването
Председателят на Регионален клуб „46-и пехотен добрички полк“ д-р Добрин Добрев посочи, че за първи път се представя историята на този полк, който със своя пример за себеотрицание и героизъм оставя следа в българската военна традиция.
Експозицията ще включва детайлен поглед върху Българската армия, Червената армия и Вермахта в този период. На 11 манекена ще бъдат показани облеклата на войниците за летния и зимния сезон, като особено внимание е обърнато на автентичността. Оръжието е изцяло оригинално, а униформите са изработени с помощта на оригинални шевни машини, което ги прави уникални съвременни реконструкции, уточни д-р Добрев.
На 17 май, по време на откриването, пред музея в градски парк „Свети Георги“ ще бъде изложена бойна техника. Информация за посетителите ще предоставят членовете на Регионален клуб „46-и пехотен добрички полк“ към Национално дружество „Традиция“.
Време и място на изложбата
Изложбата ще остане отворена за посещение от 17 май до края на октомври, като предлага задълбочен исторически поглед върху ролята и живота на 46-и пехотен добрички полк през Втората световна война.