Изложба представя документални комикси за българската история и археология
В Балчик се открива изложба с паната на комиксите „Варненският халколитен некропол“ и „Тайната на Котис I“, които популяризират историята по нов начин

Днес, 2 юли, в зала „Учебен център“ на Държавния културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик ще бъде открита изложба от пана на два документални комикса, посветени на българската история и археология. Представени ще бъдат творбите „Варненският халколитен некропол“ и „Тайната на Котис I“, създадени от сценариста Елена Владова и художника Николай Русев, информират от „Двореца“.
Комиксите като средство за популяризиране на история и археология
Изложбата показва два комикса, които освен печатни издания се представят и на големи изложбени пана. „Варненският халколитен некропол“ разказва историята на откриването на уникалното златно съкровище край Варненското езеро и дейността на неговите изследователи. Другият комикс „Тайната на Котис I“ разглежда една от хипотезите за произхода на Рогозенското съкровище, свързвайки го с тракийския цар Котис I.
Творбите са част от поредица комикси на Елена Владова и Николай Русев, създавани през последните години, които комбинират образователен и артистичен подход за популяризиране на важни исторически и археологически теми пред различна обществена аудитория.
Уъркшоп с деца преди откриването на изложбата
Преди официалното откриване Владова и Русев ще организират уъркшоп за деца, които ще имат възможност да създадат свои кратки комикси по исторически сюжети или любими герои. В рамките на заниманието те ще научат основните елементи на комикса, включително изграждането на герои, както и специфичните черти на това изкуство.
От организаторите уточняват, че събитието е отворено и за деца, които не владеят добре български език, с цел да се стимулира по-широко участие и включване.
Пътят към българския документален комикс
Елена Владова и Николай Русев представиха „Варненският халколитен некропол“ в Регионалния исторически музей в Добрич през февруари тази година. По това време Владова сподели своето дългогодишно увлечение по комиксите, започнало още в ученическите ѝ години.
„Като журналист открих документалния комикс, който е широко развиван в страни с дълбоки традиции в областта на комиксите. Започнах да се интересувам сериозно и реших да покажа на българската публика какво представлява този жанр,“ разказа тя.
Първият им комикс е посветен на раннохристиянски манастирски комплекс в местността Джанавара край Варна, а вторият е създаден за участие в международен конкурс. Третият – „Варненският халколитен некропол“, е посветен на 80-годишнината от рождението на археолога Иван Иванов, който прави голямото откритие на некропола.
Документалният комикс – нов поглед към миналото
Изложбата и съпътстващите събития подчертават възможността документалните комикси да представят исторически факти и научни открития по увлекателен и достъпен начин. Този жанр съчетава визуално изкуство и разказване на истински истории, като по този начин привлича вниманието на широка аудитория, включително и младите читатели.
Вдъхновени от успехите си, Владова и Русев продължават да развиват този вид изкуство, с намерението да обогатят културния диалог и да съхранят българското историческо наследство чрез съвременни форми на комуникация.