Инж. Стоян Тошев подчерта важността на полезащитните горски пояси за земеделието

По време на националната конференция в Добрич бяха обсъдени мерки за възстановяване и устойчиво стопанисване през 2024 г.

Инж. Стоян Тошев подчерта важността на полезащитните горски пояси за земеделието
Снимка © Кореспондент на БТА в Добрич Михаела Димитрова

Заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев подчерта значението на полезащитните горски пояси за земеделието по време на посещението си в Добрич във връзка с Националната конференция „Предизвикателства за устойчивото стопанисване на полезащитните горски пояси в условията на климатични промени“.

Поддръжка и възстановяване на полезащитни горски пояси

Конференцията е организирана от Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) заедно със Североизточното държавно предприятие - Шумен. На събитието бяха обсъдени ключови въпроси, свързани с бъдещето на полезащитните горски пояси, които са важен фактор за защитата и подобряването на земеделската продукция.

Инж. Тошев информира, че на следващия ден са предвидени посещения на полезащитни горски пояси край Добрич и Балчик. Той допълни, че още през настоящата 2024 година е взето решение да се извърши комплексно обследване на състоянието на тези пояси и да се предприемат мерки за тяхното възстановяване и поддържане в устойчиво състояние.

„На територията на Североизточното държавно предприятие има около 10 000 хектара полезащитни горски пояси, разположени на близо 5000 км“, посочи заместник-министърът и изтъкна, че пояси от различни дървесни видове имат различна устойчивост. Специално внимание бе отделено на акациевите пояси, които вече са достигнали до трета ротация и имат нужда от специални мерки за опазване, тъй като не могат повече да изпълняват пълноценно защитната си функция и не достигат необходимата височина.

Значението на горските пояси за земеделието

Инж. Тошев акцентира върху факта, че полезащитните горски пояси не са създадени с основна стопанска цел, а с мисия да подпомагат земеделското производство чрез създаване на защитна среда. Това прави тяхното опазване от голямо значение за устойчивото развитие на селскостопанската дейност в региона.

„До момента възстановяването на полезащитните горски пояси се осъществява от държавните горски ловни стопанства, които са част от Североизточното държавно предприятие. Изготвили сме планове и дейности, насочени към тяхното възстановяване“, добави заместник-министърът.

Той подчерта, че комуникацията и сътрудничеството със земеделците ще продължат, за да се повиши осведомеността за ползите от тези пояси и активното участие в грижите за тях.

„Ще използваме цялата информация, която се събира по време на конференцията и предстоящите посещения, за да опазим това природно богатство, което имаме като наследство от нашите предци“, заяви инж. Стоян Тошев.

Участници и научни изследвания

На откриването на националната конференция присъстваха и директорът на Североизточното държавно предприятие – Шумен инж. Ивелин Тодоров, както и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите Асен Марков.

В рамките на събитието бяха представени различни проучвания, свързани с полезащитните горски пояси. Сред тях бяха докладите на директора на Институт за гората към Българската академия на науките чл.-кор. дн Георги Георгиев и неговия екип, както и от доц. Георги Костов от Лесотехническия университет.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent