Гавраилово ще проведе "Златна праскова" въпреки почти изчезнала реколта

Празникът на 26 юли обединява земеделците след сериозни щети от измръзване и градушки в района

Гавраилово ще проведе "Златна праскова" въпреки почти изчезнала реколта
Снимка © Кореспондент на БТА в Сливен Велина Василева

Село Гавраилово ще проведе традиционния си празник "Златна праскова" на 26 юли въпреки сериозните поражения в прасковената реколта, която е пропаднала почти изцяло. Това съобщи в интервю за БТА кметът на селото Теньо Божеков, посочвайки, че около 1200 декара прасковени насаждения в региона са пострадали сериозно след измръзване в началото на април.

Плодовете на труда засегнати от есенни студове

Минусовите температури и силният студ нанесли тежки щети върху овощните градини в землището на Гавраилово. Най-силно засегнати са десертните сортове праскови, предназначени за директна консумация, като те са изгубени почти изцяло. Оцелели са само малка част компотните сортове. Според кмета Божеков, собствениците вече очакват обезщетения, а екипи на Държавния фонд "Земеделие" са направили проверки преди около месец и половина.

„По-голямата част от овощните градини са пострадали от измръзване в началото на април“, уточни Теньо Божеков. Той отбеляза, че последствията от лошите метеорологични условия са натрупани през последните три години, което затруднява труда на местните стопани. През юни 2024 година опустошителна градушка е нанесла сериозни поражения не само на овошките, но и на зеленчуковите насаждения и посевите със слънчоглед и царевица в община Сливен.

Освен това, ниските температури от края на март 2023 допълнително са увредили рано цъфтящите овощни видове като праскови, кайсии, череши и сливи.

Прогнози и подкрепа за земеделците

Кметът на Гавраилово коментира, че промените в климатичните условия са все по-непредсказуеми. „Късните слани зачестяват с времето, като топлото време примамва дърветата да цъфтят рано, а след това спадът на температурата под нулата причинява сериозни щети по овошките“, обясни той. Въпреки тежките изпитания с поредицата неблагоприятни години, стопаните не се отказват от овощните си градини.

„Трудно е да се изостави нещо, което е струвало много средства и усилия – една прасковена градина има живот около 15 години. Три трудни години са изпитания, но хората остават ангажирани с овощарството, което често е техният втори източник на доходи“, каза още Божеков.

Лично неговото семейство обработва около 20 декара прасковени насаждения, които също са силно засегнати от минусовите температури.

Празник на надеждата и традицията

Тази година празникът "Златна праскова" ще се проведе в събота – 26 юли, а не през работен ден както беше досега. Според кмета, това ще позволи на повече хора да присъстват на събитието. Въпреки трудната година няма да бъде организиран семинар от Института по овощарство – Пловдив, но той ще бъде възобновен през следващата година, като събитието ще се провежда в работен ден.

В рамките на двадесет и третото издание на празника отново са предвидени конкурси и изложби. Новото тази година е участието на гости от Родопите, които ще представят каба гайди и песни от района на Златоград.

Организатори на събитието са Община Сливен, Общинският съвет и кметството на село Гавраилово, заедно с Народно читалище „Слънце-1928“. Събитието се осъществява с подкрепата на Министерството на земеделието и храните, организацията на производителите „Българска праскова“ ООД и Националната служба за съвети в земеделието.

Празникът като социален стимул

На въпроса дали е уместно да се провежда празник след такава тежка загуба в реколтата, кметът категорично заяви, че има необходимост от събиране и обединение на хората. „Трябва да дадем надежда на стопаните и да ги мотивираме да направят подготовка за следващата година“, посочи той. Според него, въпреки негативните климатични фактори, духът на градинарите остава жив, а те продължават да инвестират и да вярват в успеха на своите овощни градини.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent