Фотоизложба показва древнотракийски светилища в Розовата долина
Изложбата на инж. Костадин Димов представя уникални снимки на мегалити и храмове за ритуали край Казанлък

От днес до 28 август в Археокомплекс „Долината на тракийските царе“ край Казанлък се провежда постерна фотоизложба под наслов „Древнотракийски скални съоръжения и светилища на територията на Розовата долина“. Експозицията представя уникални снимки на древни мегалити и храмове, в които жреците са извършвали ритуали за здраве и лечение. Автор на фотографиите е инж. Костадин Димов, съобщиха от комплекса за БТА.
Съдържание и значимост на изложбата
Фотоизложбата включва серия от снимки на древнотракийски мегалити, разположени на стратегически скални места, използвани за провеждане на религиозни и лечебни обреди. Сред експонатите се открояват изображения на палеообсерватория „Котката“ край село Ясеново, скалното светилище Паунов камък, разположено на тесен гребен над река Тъжа в местността Голямата светица, мегалит край село Бузовград и Винишки камък над Мъглижкия манастир „Свети Никола“. В експозицията е включена и карта, показваща разположението на светилищата в района, както и допълнителна информация за всеки обект.
Изложбата беше реализирана за първи път през март тази година по време на семинара „Траки, вино и култура“, който събра учени и изследователи от цялата страна. Тя е създадена в сътрудничество с екипа на Исторически музей „Искра“ в Казанлък.
Професионален профил на автора
Инж. Костадин Димов е геофизик със специализация в апаратурата за подпомагане на археологически разкопки. Той е участвал в множество геофизични експедиции при Кабиле, около Казанлък, в Дебелт и Камен бряг. През 1991 г., в качеството си на заместник-кмет на Казанлък, организира спасителни разкопки, с които стартират редица важни открития в региона. В своята кариера е бил участник и художник на експедиция ТЕМП.
От 2004 г. насам инж. Димов организира системни обходи и проучвания на мегалитни светилища на територията на България. Той е реализирал пет самостоятелни фотоизложби, насочени към визуална документация и популяризиране на тези ценни археологически обекти сред широката общественост.
Ролята на фотографията за опазване и популяризиране на древнотракйската култура
Експозицията не само предлага визуално впечатляващо представяне на древнотракийските скални светилища, но и допринася за повишаване на общественото внимание към тяхното съхранение и научното изследване. Чрез фотографията на инж. Димов, посетителите имат възможност да се запознаят с многобройните обекти от културното наследство на Розовата долина, които иначе биха могли да останат непознати. Това от своя страна насърчава интереса към археологията и историческите проучвания в региона.