Фолклорен клуб "Омая" покани Търговище на български народни танци и благотворителност
Инициативата "Автентично изживяване" съчетава танци и подкрепа за болните близнаци Димитър и Симеон в парк "Юкя"

Фолклорен клуб „Омая“ събра жители на Търговище на открити репетиции по български народни танци в парка „Юкя“ в събота сутрин. Инициативата „Автентично изживяване“ е част от честванията по повод петата годишнина на клуба, която ще бъде отбелязана на 22 септември.
Открити репетиции и музикално пътешествие из българския фолклор
Всяка събота до 9 август танцьорите от „Омая“ канят жителите на града да се включат в групови хора и да усвоят традиционни български танци. За първата репетиция бяха избрани по-лесни хора, които да улеснят присъединяването на нови участници. Ръководителят на клуба направи „музикална разходка“ из страната, като представи танци, характерни за различни географски и фолклорни области на България.
Една от участничките, Севгюл Ахмедова, която е родена в Търговище, но живее в Белгия от 25 години, сподели пред БТА: „Спортувах в парка и като видях танцуващата група, реших да се присъединя. Беше ми много приятно, интересно и забавно.“ Тя добави, че познава не всички хора, но има желание да научи и други български танци, тъй като българските песни и танци будят интерес и в чужбина.
Ръководителката Ева Тенева заяви: „Изключително съм доволна. Дъждът не ни уплаши – ние сме го поръчали, за да измием мръсотията и да започнем на чисто, с хубава енергия!“
Подкрепа за болните близнаци Димитър и Симеон
Инициативата „Автентично изживяване“ има и благотворителна цел. На всички предстоящи репетиции ще има дарителска кутия за подпомагане на семейство с петгодишни близнаци – Димитър и Симеон. Момчетата са родени преждевременно и от раждането са със зрителни увреждания и рядко генетично заболяване остеопетроза, известно още като Мраморна болест. След проведени изследвания в САЩ им е поставена и диагноза апластична анемия – състояние, при което костният мозък престава да произвежда кръвни клетки. Спешно е необходима трансплантация на костен мозък.
Семейството обяснява, че в България няма съвместим донор и няма лекари, които да поемат риска. Шанс за лечение и оцеляване може да даде специализирана клиника в Германия, но цената за трансплантация и шестмесечно лечение е около 700 000 евро на дете.
Ева Тенева подчерта: „Когато някой потърси помощ, всеки един от нас трябва да му помогне – по своя си начин, с молитва, със средства или със споделяне.“ Тя допълни, че при последното издание на инициативата събраните дарения ще бъдат отчетени и предадени на близките на момчетата.
Общност и традиции в подкрепа на живота
„Автентично изживяване“ съчетава радостта от българските народни традиции с благотворителност, създавайки възможност хора от различни поколения да се съберат, да споделят културата и да подпомогнат лечение на нуждаещи се деца. Събитията продължават всяка събота до началото на август в парк „Юкя“ и очакват нови участници, които да се включат в общуването чрез танц и музика.