Едуард Кутровац подчертава значението на валса на фестивала "Варненско лято"
Австрийският пианист изнесе концерт в чест на Йохан Щраус и отбеляза ролята на валса и фестивалите в музикалната традиция

Австрийският музикант Едуард Кутровац изнесе клавирен концерт „Почит към Йохан Щраус“ на фестивала „Варненско лято“ в чест на 200-годишнината от рождението на прочутия композитор и „Крал на валса“. В интервю за БТА той сподели мислите си за значението на валса в класическата и съвременната музика, както и за ролята на музикалните фестивали в съхраняването на традицията и представянето на нови творби.
Валсът – не просто танц, а настроение
По думите на Кутровац, валсът е много повече от танц – той носи специфично настроение и е важен елемент в музиката дори и днес. „Валсът има своя „златен век“ през XIX век с творби на Йохан Щраус-син, Ланер, Шуберт, Чайковски, Брамс и Шопен. Но и в XX век композитори са използвали магическия 3/4 ритъм на валса“, обясни пианистът.
Сред примери за развитието на валсовата форма той посочи операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, шедьовъра „Валсът“ на Морис Равел и пианистични валсове за четири ръце от Паул Хиндемит, Игор Стравински и Макс Регер. „Особено във Виена творбите на Щраус се изпълняват редовно, не само в традиционния „Новогодишен концерт“ на Виенската филхармония или по повод годишнини,“ добави Едуард Кутровац.
Духът на Щраус в съвременната музикална сцена на Виена
„Духът на Щраус може да се усети на много места във Виена – в скулптурите, в концертите и не на последно място на баловете, където хората потанцуват на негови творби,“ описва атмосферата на града музикантът. Той подчерта, че валсът във Виена остава символ и настроение, което живее и днес.
В същото време Виена е съвременен и многостранен културен център, където се изпълняват всички стилове – от класическа и съвременна музика до поп, рок и авангард. „Виена е световна столица на музиката и това се проявява в широкия спектър от предложения за музикална публика,“ казва Кутровац.
Ролята на фестивалите и предизвикателствата за младите музиканти
Според музиканта, музикалните форуми имат три основни задачи – да съхраняват традицията, да представят нови произведения и да обединяват музиканти и публика. Кутровац е и артистичен директор на Фестивала на Лист в Райдинг и подчертава отговорността си да популяризира творчеството на великия композитор.
По отношение на младите таланти, той посочва трудностите при изграждането на уникален музикален профил в условията на глобална конкуренция. „За младите е предизвикателство да се откроят сред съвременните световни изпълнители, но вярвам, че наистина добрите ще успеят и ще донесат радост със своята музика.“
В интервюто си Едуард Кутровац също разказва за програмата, представена на фестивала „Варненско лято“, в която се комбинират класически и нови валсове, включително и специално композирана от него творба, чиято световна премиера се състоя именно във Варна.
Музикалното наследство и съвременните тенденции
- Основна програма с творби на Йохан Щраус-син и валсове от Брамс, Регер, Шуберт и Шопен.
- Въвеждане на соло пиано акценти чрез пиеси на Шопен и Шуберт.
- Световна премиера на нов валс композирана от Кутровац, съчетаващ валс и блус елементи.
- Акцент върху приемствеността на класическата музика и съвременни творчески търсения.
Така, чрез концерти и фестивали, класическото музикално наследство продължава да вдъхновява и да обогатява културния живот, като същевременно дава поле за изява на младите артисти, които търсят своя уникален път в света на музиката.