Двойка черни щъркели е забелязана между селата Пъдарево и Мокрен

Редкият и защитен вид щъркел привлича вниманието на местни жители и природозащитници в община Котел

Двойка черни щъркели е забелязана между селата Пъдарево и Мокрен
Снимка © Кореспондент на БТА в Сливен Велина Василева

Двойка черни щъркели е забелязана в района между котленските села Пъдарево и Мокрен, съобщава Цветан Ганчев, жител на Пъдарево, който е успял да ги заснеме. Рядкото събитие е било наблюдавано и от други пътници, минаващи с автобуси и леки автомобили в региона, според информация от общинския пресцентър.

Редкият черен щъркел – защитена и застрашена птица

Черният щъркел е вид, защитен от Закона за биологичното разнообразие и е записан в Червената книга на България като застрашен от изчезване. Поради това наблюдението му у нас е изключително рядко. Въпреки това, Цветан Ганчев споделя, че за втори пореден път успява да засече черен щъркел, но за първи път в двойка. Този факт е значим, тъй като показва потенциална промяна в поведението и присъствието на вида в района.

От общинския пресцентър допълват, че черният щъркел не се среща често на територията на община Котел и неговото присъствие представлява ценен природен феномен. Забелязаните птици се движат и правят своя маршрут между селата Пъдарево и Мокрен, което дава възможност на местните жители и посетители да се насладят на този рядко срещан вид.

История и пролетно завръщане в село Пъдарево

Жителите на село Пъдарево се гордеят, че от години са сред първите в община Котел, които посрещат пролетта чрез пристигането на различни видове щъркели. Според информация от пресцентъра, любимите на местните птици се завръщат от топлите страни в района през месец март.

Този период е особено важен за природната среда в Котел, тъй като идването на щъркелите е символ на настъпващия сезон и благоприятните климатични условия за живот и размножаване на птиците и други животински видове.

Наблюдения и значение на събитието

Забелязването на двойката черни щъркели е събитие с особена стойност за научната общност и природозащитните организации. Този вид е важен индикатор за състоянието на екосистемата и опазването на биологичното разнообразие в района.

Цветан Ганчев и други свидетели на птиците изразяват надежда, че наблюдението им ще привлече вниманието към необходимостта от запазване на природните местообитания и популациите на редки и застрашени видове в България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent