ДП "Радиоактивни отпадъци" организира първото "Училище за управление на радиоактивни отпадъци"
Събитието събра 17 студенти и преподаватели от Софийски и Технически университети с цел повишаване на знанията в ядрената сфера

Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) и Център за ядрени компетенции (ЦЯК) организираха първото по рода си „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“ в края на миналата седмица. В инициативата участваха 17 студенти и трима преподаватели от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Технически университет – София, съобщиха от ДП РАО за БТА. Целта на училището е да се развият знанията и интересите на бъдещите специалисти в ядрената сфера, съгласно Националната стратегия за развитие на човешките ресурси в този сектор.
Образователна инициатива със съвременни теми и практическо обучение
„Представеното на студентите беше достъпно и интригуващо, което надяваме се ще ги мотивира да се посветят на управлението на радиоактивни отпадъци и на процеса по извеждане от експлоатация,“ коментира председателят на Управителния съвет на ДП РАО и водещ на събитието Сергей Цочев. Той подчерта, че всяко лице, работещо в ядрената индустрия, трябва да познава темите за радиоактивните отпадъци и извеждането на съоръженията от експлоатация.
Цочев добави, че събитието се проведе в новия Информационен център за извеждане от експлоатация и изрази задоволство от отзивите на студентите и преподавателите. „Готови сме да продължим провеждането на това училище и в бъдеще,“ посочи той.
От своя страна представителят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯК) Димитър Стоянов посочи, че инициативата е част от инструментите за изграждане на капацитет и създаване на общности в ядрената сфера, както и за повишаване на привлекателността на сектора като работна среда.
Детайлна програма и посещения на ключови съоръжения
Двудневната теоретична част включваше задълбочени презентации, проведени от експерти на ДП РАО. Темите обхващаха видовете и класификацията на радиоактивните отпадъци, методи за тяхното управление, предизвикателствата и опита при извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, радиохимията и радионуклеидния контрол, функционирането на подземни изследователски лаборатории, Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, както и значението на Единния информационен модел и „живите данни“ в процесите на извеждането от експлоатация.
Студентите имаха възможност и да посетят ключови обекти на ДП РАО на площадката в Козлодуй. Това включваше Машинната зала, Блочения щит за управление – 2, системата за измерване и освобождаване от контрол, командната зала на цеха за намаляване на размерите и дезактивация, радиохимичната лаборатория, както и Националното хранилище за радиоактивни отпадъци.
Подкрепа за млади специалисти в ядрената индустрия
Създаването на „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“ е част от усилията на ДП РАО и ЦЯК да подготвят нови кадри с необходимите знания и умения в една специализирана и отговорна област. Инициативата подпомага развитието на професионална общност, способна да поддържа и развива ядрената инфраструктура на страната.