Директорът на СПТО Николай Савов: Заводът за отпадъци работи в съответствие с правилата
Савов увери, че количеството депонирани отпадъци е намалено, а проверки не установяват сериозни нарушения
Около 200-250 тона отпадъци, генерирани ежедневно в софийския завод за третиране на отпадъци, се депонират, съобщи директорът на СПТО Николай Савов. Според него, до запълването на четвъртата и последна клетка на депо "Садината" остават приблизително 40 месеца.
Савов увери, че всички складирани отпадъци около завода вече са почистени и площадката е празна. "Относно твърденията, че нарушаваме закона, защото сме депонирали RDF, това категорично не е вярно. В комплексното разрешително на завода е посочено, че имаме право да го поставяме в депото. Става дума за около 1000 бали, защото ни беше даден 3-дневен срок да ги разчистим. Ежедневно произвеждаме и изнасяме към нашите контрагенти 400-450 тона RDF", обясни директорът.
Проверки и нарушения
Той отрече твърденията на БСП, че се плаща по-скъпо за извозването на горивото, произведено от завода. Савов уточни, че заводът може да произвежда 180 000 тона годишно гориво и 146 000 тона могат да се прекодират. В България функционират само шест оползотворяващи организации. Всеки камион с отпадъци, който влиза в СПТО, се проверява, като са констатирани нередности, включително наличие на болничен отпадък.
По отношение на притесненията на екоминистерството, че депото се запълва твърде бързо, Савов заяви, че "за последната година и половина, откакто работим, количеството депониран отпадък е значително намалено". Според него, ако продължаваха да депонират по 96 000 тона отпадъци, клетката щеше да се запълни за година и половина, а сега прогнозите показват, че това ще стане след 40 месеца.
Актуализация на информацията
Два акта за неправомерно съхранение на бали и за поставянето им в близост до водоеми са били съставени на СПТО от пожарната. "Няма какво да се крие. Вчера имахме проверка от РИОСВ, РЗИ и пожарната. Единствените нарушения, които бяха констатирани, са от пожарната", обясни Савов. Той добави, че на РИОСВ са били предоставени 8 терабайта информация от видеокамерите в завода за последните шест месеца, което представлява над 37 000 видеофайла.
Относно твърденията на шефа на групата на ГЕРБ - СДС в СОС Антон Хекимян за писма от ТЕЦ - Сливен и ТЕЦ - Бобов дол, Савов заяви, че имат спор с тях и уточни, че твърденията, че произведеният от завода RDF не е с добро качество, не отговарят на истината. "Бил е върнат само един камион", добави той.
Качество на продукцията и предишни управление
По думите му, загубите при производството били 27%, което представлява търсените от БСП 100 000 тона отпадъци. Савов обясни, че нерегламентирано складираните пластмасови бутилки са били отделени, за да бъдат предоставени на оползотворяващи компании. "На проведен търг стигнахме до цена от 222 лв. на тон за тях при 50 лв. на тон, посочена от оценител. Това означава, че продуктът, който предлагаме, е с много високо качество", подчерта Савов. Той категорично отрече твърденията, че пластмасовите отпадъци и RDF могат да отровят почвата и водата.
Савов припомни, че при предишното управление на столицата за пет години депото в Горни Богров и три клетки на депото в Садината били препълнени. На извънредната сесия бяха поканени представители на здравното министерство, на министерството на околната среда и водите, на РИОСВ, както и предишният директор на СПТО, но нито един техен представител не се появи.