Димитър Чолаков открива изложба „Вода и земя“ във Варна
Творбите съчетават акварел и акрил, вдъхновени от природата и философията на брега

Художникът Димитър Чолаков подреди изложба „Вода и земя“ във варненската галерия „Папийон“. В двете зали са експонирани живописни и акварелни творби, като авторът обясни пред БТА, че водата символизира акварела, а земята – акрила, което придава различно въздействие на пространствата в изложбата.
Срещата на стихии в творчеството на Чолаков
Чолаков сподели, че двете стихии – вода и земя, се срещат на брега, който е и философско понятие за него. Брегът присъства в живота му от детството, когато често е идвал във Варна. Той разказа за своето привличане към водата и за дългогодишните пленери, които е посещавал с колегите си от Художествената гимназия – Ивайло Мирчев, Димитър Рашков и Димитър Витков, в Балчик. Живеещият в Търговище художник обясни, че акварелите в настоящата изложба са част от голяма колекция, която досега не е била показвана.
Акварелът – техника на емоцията и предизвикателството
Авторът призна, че акварелът е за него „нещо леко, въздушно, най-близко до емоцията и съня“, но същевременно е и много трудна техника. Той отбеляза, че в България галериите и колекционерите обикновено не предпочитат да купуват акварели, докато в Италия те са високо ценени. Творческият му подход включва разливане на вода и полагане на цвят върху нея, като резултатът зависи от контрола върху процеса. Чолаков рисува с акварел през целия си живот, а не само в последните години.
Творчески процес и бъдещи проекти
Художникът обясни, че рисува само когато има вътрешно усещане за това и не работи насила. Той се стреми да използва в картините материали, които са най-близки до него. В момента подготвя изложба за София с големи формати от над пет до девет метра, като използва разнообразни материали и основи, включително плюш и окосена трева. Чолаков подчерта, че винаги се стреми да не се повтаря и не разбира колеги, които не променят стила си, за да бъдат разпознаваеми. Той цитира Пикасо като пример за артист, който никога не е бил еднообразен и смята, че творческата реализация трябва да бъде интересна за автора, защото рутината убива дори и най-гениалните идеи.