Държавният архив в Сливен отбеляза Деня на архивите с образователна среща

Петокласници научиха за историята на училището и разгледаха редки снимки на Сливен в Деня на архивите

Държавният архив в Сливен отбеляза Деня на архивите с образователна среща
Снимка © БТА

Държавният архив в Сливен отбеляза Международния ден на архивите на 9 юни с организирана среща с петокласници от Основно училище "Димитър Петров". По този повод учениците научиха повече за историята на своето училище, за дарението на Димитър Петров и разгледаха редки снимки на град Сливен, съобщи началникът на архива Ваня Койчева пред БТА.

Исторически съкровища и ценни документи

Сливенският държавен архив съхранява значими материали, сред които са документите от Сливенската митрополия (1873–1949). Те включват важни писма на митрополит Серафим, свързани с Априлското въстание и четата на Стоил войвода. Други ценни архиви са от Градското общинско управление (1878–1944), които отразяват усилията за благоустрояване на Сливен.

Фондът на Мъжка гимназия „Добри Чинтулов“ пази спомени за прочути педагози като Никола Михайловски и самия Добри Чинтулов. Най-старият документ в архива е ферман от 1824 година, който касае църквата „Свети Николай“ в Жеравна.

Достъп и дигитализация на архивните материали

Гражданите най-често се обръщат към архива за документи, свързани с имотна собственост, родови проучвания и историята на различни селища. Държавният архив в Сливен е стартирал дигитализацията на материалите още през 2013 г. с инициативата „Архивна фотоколекция“. До момента са дигитализирани над 18 000 страници, макар че служителите продължават да се справят с предизвикателствата, свързани със старата техника и остарелите скенери.

Архивът работи в тясно сътрудничество с Регионална библиотека „Сава Доброплодни“, читалище „Зора“ и Община Сливен за по-добра достъпност и популяризиране на историческите документи.

Подкрепа за младите изследователи на историята

По време на срещата с петокласниците Ваня Койчева връчи грамоти за отличието „Читател на архива за 2024 г.“. Тя насърчи младите ученици да изследват историята чрез работа с първоизточници. „Едно от най-важните неща е да познаваме и помним историята си“, отбеляза тя, подчертавайки значението на архивите като източник на знания и национална идентичност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent