Десислава Севова представи бъдещето на архивите на БТА в Пловдив
На конференция в Пловдивския университет е разгледан историческият и съвременен статус на архивите на Българската телеграфна агенция

Двудневната научна конференция „Бъдеще в капана на въглеродното минало“, която се провежда в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, представи детайлен доклад за историята, статута и перспективите на архивите на Българската телеграфна агенция (БТА). Документът беше изложен от Десислава Севова, директор на дирекция „Архиви и справочна“ в БТА, която представи както историческия контекст, така и съвременното състояние и дигиталното развитие на агенцията.
Историческо развитие и институционален статут
Десислава Севова проследи създаването на Българската телеграфна агенция през 1898 година като специализирана служба към Министерството на външните работи и изповеданията (МВРИ), занимаваща се с предоставяне на телеграфни съобщения за международни събития. Тя отбеляза ключовите периоди в развитието на БТА, включително първите издадени бюлетини и поставянето на основите от първия директор, до съвременния облик на агенцията.
Освен историческия обзор, в доклада беше обърнато внимание на днешния статут, структура и функции на БТА. Десислава Севова представи нормативната база и поднормативните актове, които регламентират дейността на агенцията, подчертавайки значимостта на институцията в съвременната медийна среда.
Организация на архивната дейност и дигитализация
Особено внимание беше отделено на организацията и управлението на архивите в БТА. За първи път в историята на агенцията е учредена специализирана дирекция „Архиви и справочна“, която обхваща всички процеси, свързани със съхраняване, опазване, регистриране, достъп и използване на архивните документи, както и тяхната дигитализация.
Десислава Севова очерта структурата на архивните масиви и техните специфики, като използване на различни хардуерни и софтуерни решения за управление на съдържанието. Тя подчерта нуждата от интегриране на дигиталните ресурси за оптимизиране на търсенето и използването.
БТА участва в Националния план за възстановяване и устойчивост с инвестиция в дигитализация на музейни колекции, библиотеки и архиви. Целта е да се опазят, улеснят достъпът до и популяризирането на архивните документи. Проектът предвижда поетапно дигитализиране на архивните масиви до 2026 година.
Като важна стъпка за бъдещето на цифровите архиви Севова спомена разработката на единен софтуер, който да обслужва всички участници по програмата, предоставяйки възможност за централизирано управление и обмен на архивни фондове.
Перспективи за развитие на архивите на БТА
Докладът подчерта значението на модернизацията и дигитализацията в работата с архивите, като ключ към съхранението и разпространението на историческата и актуална информация. Институционалната подкрепа и участие в национални проекти гарантират устойчивост и достъпност на архивите в електронна среда.
Специализираният софтуер и изграждането на структурирана дирекция за архивите ще доведат до по-ефективна работа и улеснен достъп както за вътрешни потребители, така и за обществото като цяло.