Десето издание на конкурс "Децата на България пеят, танцуват, рисуват" на 31 май и 1 юни в Шумен
Над 800 деца ще участват в конкурса с музика, изобразително изкуство и надиграване, като конкурсът подкрепя и каузи за репродуктивни проблеми

Десетото издание на Националния конкурс „Децата на България пеят, танцуват, рисуват“ ще се проведе на 31 май и 1 юни в Шумен, като се очаква в него да участват стотици деца от цялата страна. Това обяви директорът на Средно училище „Сава Доброплодни“ Албена Иванова-Неделчева по време на брифинг в общината.
Мащаб и подкрепа на конкурса
„Конкурсът се провежда вече десет години и се утвърди като престижно събитие, тъй като традиционно в него участват между 800 и 1000 деца от цялата страна“, заяви Иванова-Неделчева. Тя изрази своята благодарност към Община Шумен, родителите, Училищното настоятелство на СУ „Сава Доброплодни“, Jazz FM, Съюза на българските композитори, Асоциацията на българските хореографи и други организации за оказаната подкрепа и предоставените награди.
В тазгодишното издание ще бъде връчена „Наградата на кмета“ в пет категории, както и специалната награда „Откритие на конкурса“. Категориите обхващат традиционните раздели: „Музика“ с направления класическа, популярна и народна музика, „Изобразително изкуство“ и „Надиграване“.
Жури и участници
В раздел „Музика“ – направление „Класическа музика“ председател е диригентът на Симфониета Шумен Славил Димитров. Сред членовете на журито са Росен Балкански – преподавател по класическа китара и композитор, и Калина Василева – директор и диригент на Симфониета Шумен.
В направление „Популярна музика“ председател е д-р Владимир Димов, изпълнител и преподавател по поп и джаз пеене. Журито включва победителите в „Гласът на България“ Кристина Иванова и Славея Иванова.
За народна музика председател е народният певец Тодор Кожухаров. Членове на журито са вокалните педагози Дарина Славчева и Николай Балабанов.
В раздел „Надиграване“ председател е хореографът доц. Георги Хинов, а членове на журито са главните художествени ръководители на ансамблите „Мадара“ – Анета Мутафчиева и „Добруджа“ – Стоян Господинов. По данни на хореографа Борис Иванов има заявени около 20 състава, като шуменското участие ще отсъства.
По отношение на раздел „Изобразително изкуство“ председател на журито е председателят на Дружеството на шуменските художници Петьо Дамянов. Сред членовете са художникът и преподавател Ивелина Иванова и художничката Мариана Петкова. До момента са постъпили 620 творби от различни населени места в страната. Награждаването на победителите ще се проведе на 31 май.
Допълнителни инициативи и информация
Откриването на конкурса ще се състои на 31 май в сградата на СУ „Сава Доброплодни“. Заявки за участие продължават да се приемат до 19 май за раздел „Изобразително изкуство“ и до 25 май за разделите „Музика“ и „Надиграване“.
На брифинга директорът Иванова-Неделчева съобщи, че от благотворителната изложба в Народното събрание с 33 ученически картини почти всички са продадени, с изключение на пет. Тези творби са предоставени в подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми. Петте неразпродадени картини ще бъдат изложени в сградата на община Шумен, за да бъде дадена възможност на повече хора и организации да подкрепят каузата. Освен това през юни ще се проведе концерт в подкрепа на хората с репродуктивни трудности.
Заместник-кметът на община Шумен Даниела Савчева съобщи, че в традиционното шествие по повод 24 май в града ще участват около 4000 души. Тя анонсира и останалите събития, свързани с честването на този ден.
Поддръжка на културните инициативи в Шумен
Изложбата с картини на 26 ученици от XI клас в профил „Изобразително изкуство“ на СУ „Сава Доброплодни“, която беше организирана с благотворителна цел, е допълнителен пример за активната културна ангажираност на училището и общината. Тя е част от усилията за подкрепа на значими обществени каузи и допринася за развитието на млади таланти в региона.