Десетият фолклорен фестивал „Народен събор Пловдив“ стартира днес в парк „Лаута“
Над 4000 изпълнители и над 60 традиционни занаяти в културната програма до неделя

Десетият фолклорен фестивал „Народен събор Пловдив“ започва днес в парк „Лаута“ и ще продължи до неделя, като над 4000 изпълнители от цялата страна ще се представят на три сцени, съобщиха от отдел „Култура“ на Община Пловдив. Събитието има за цел да съхрани и популяризира българското нематериално културно наследство.
Богата фолклорна програма и многообразие от изяви
В рамките на фестивала на сцените ще се изявят танцови и вокални формации, професионални ансамбли, музиканти, както и групи от училища и детски градини от Пловдив и региона. Запазената марка на събора – „Хоротеки на открито“, ще оживи „Сцена 1“, където на 16 и 18 май ще се вият български народни хора от всички фолклорни области – от Дунав до Родопите, от Шоплука до Тракия и Пирин, без прекъсване в рамките на три часа.
На около километър фестивална площ е разположена алея с повече от 60 традиционни занаяти. Там посетителите ще могат да наблюдават демонстрации на ковачи, дърворезбари, грънчари и тъкачи. Малки и големи ще имат възможността да участват в уроци по народни танци и в училище по музикални инструменти, организирани специално за фестивала.
Допълнителни инициативи и удобства за посетителите
Фестивалът включва още изложби, възстановки, юнашки тренировки в гората, както и представяне на домашни животни като понита и магаренца. За удобство на публиката е осигурена паркинг зона – традиционно дясната лента на булевард „Санкт Петербург“ ще бъде обособена за паркиране.
Създател и организатор на „Народен събор Пловдив“ е Димитър Михов. Събитието се финансира от Община Пловдив и е включено в Културния календар на града за 2025 година, което го прави важен елемент от културния живот на Пловдив.
Фестивалът като съхранител на българските традиции
Основният приоритет на „Народен събор Пловдив“ е опазването и популяризирането на българската фолклорна култура и нематериално наследство. Чрез широка програма от изпълнения, занаяти и образователни дейности, фестивалът привлича хиляди майстори, любители и посетители, създавайки атмосфера, в която българските традиции оживяват и се предават на нови поколения.